Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Wczoraj (1 maja 2014 r.) świętowaliśmy 10-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzisiaj obchodzony jest nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale i Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Święto Polonii i Polaków za Granicą zostało ustanowione 11 lat temu przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu RP.

 

U podstaw tej inicjatywy legła wdzięczności dla polskich imigrantów za kultywowanie polskiej tożsamości, wysiłek i udział w walce o niepodległość oraz wsparcie udzielone w najtrudniejszych momentach dziejowych Polski.

 

Wspieranie i promocja nauki języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą – to cel Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG), instytucji podległej Ministerstwu Edukacji Narodowej.

 

ORPEG, poprzez rozwijanie różnych form kształcenia, umożliwia uczniom zdobywanie wiedzy o Polsce oraz doskonalenie umiejętności językowych podczas stałego lub czasowego pobytu w innym kraju. Zachęca polską młodzież do kontaktu z językiem polskim i polską kulturą, uczenia się on-line, kształcenia na odległość, korzystania z oferty dydaktycznej szkolnych punktów konsultacyjnych oraz współpracujących z ORPEG-iem nauczycieli i ośrodków polonijnych. Udostępnia polskie podręczniki i pomoce dydaktyczne, prowadzi działalność doradczą, wspiera rozwój zawodowy nauczycieli pracujących za granicą, docierając do najodleglejszych miejsc na całym świecie. Działalność ORPEG umożliwia kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą oraz wspomaga oświatę polonijną i polskojęzyczną.

 

W związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. w Szkołach Europejskich Bruksela I i Luksemburg I zostały utworzone sekcje polskie.

 

We wrześniu 2004 r. po raz pierwszy polscy nauczyciele rozpoczęli pracę w ww. Szkołach Europejskich. Pięcioro nauczycieli rozpoczęło pracę w Szkole Europejskiej Bruksela I, zaś dwie nauczycielki podjęły pracę w Szkole Europejskiej Luksemburg I na poziomie przedszkola i szkoły podstawowej. W kolejnych latach wraz ze wzrostem liczby uczniów powiększało się grono pedagogiczne.

 

 

Szczegółowe informacje

Data: 2014/05/02

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT