Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – uroczystości z udziałem wiceministra edukacji

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN wziął udział w wydarzeniach upamiętniających 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W poniedziałek, przy pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie, wiceminister edukacji uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek, a wśród uczestników byli m.in.: prezydent Andrzej Duda, członkowie rządu, uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze i mieszkańcy stolicy.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że w kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polacy zatrzymują się w miejscach uświęconych krwią poległych żołnierzy, harcerzy i ludności cywilnej i z wdzięcznością pochylają nad grobami powstańców.

Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się bezpośrednio do powstańców nazywając ich „solą ziemi tego miasta i Rzeczypospolitej”. – Jesteście panteonem bohaterów. Czynię to kolejny raz, ale nigdy tych razy nie będzie za wiele – jako prezydent nisko chylę przed wami czoła także w imieniu Rzeczypospolitej i z całego serca wam dziękuję za tamto męstwo i świadectwo – to, które dawaliście w czarnych latach komunizmu i to, które dajecie teraz – powiedział.

Po mszy weterani II wojny światowej, powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych i mieszkańcy stolicy wzięli udział w Apelu Pamięci, podczas którego przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. – Nie jest przegrane powstanie, które prowadzi do wolnej Polski – powiedział.

Z kolei we wtorek wiceminister Maciej Kopeć wraz z przedstawicielami Muzeum Niepodległości i Mauzoleum Walk i Męczeństwa złożył kwiaty pod tablicą pamięci na ścianie budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tu w czasie niemieckiej okupacji znajdował się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego, zwany potocznie gestapo. W czasie Powstania Warszawskiego obecny budynek MEN pełnił rolę punktu rozdzielczego dla ludności z południowych, zajętych przez Niemców dzielnic Warszawy.

73 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2017/08/01

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT