Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Dożywianie dzieci – konferencja z udziałem wiceministra Tadeusza Sławeckiego

W konferencji okrągłego stołu, poświęconej problemowi dożywiania dzieci, zorganizowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Dziecka, przy udziale resortu edukacji i zdrowia, uczestniczyli również parlamentarzyści, organizacje pozarządowe, środowiska eksperckie, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, szkół, kuratoriów oświaty i ośrodków pomocy społecznej. Konferencja odbyła się 27 marca w Warszawie.

- Wyrażam duże zadowolenie z faktu, że problem dożywiania dzieci jest spostrzegany szeroko, w oparciu o konieczną współpracę wielu środowisk, powiedział podczas konferencji sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki.

 

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że na dożywianie wydatkowanych jest rocznie 550 mln zł z budżetu, 280 mln zł z funduszu gmin i 70 mln euro, pochodzących ze środków unijnych. Dodał, że podniesienie do 150% kryterium uprawniającego do darmowych posiłków oraz przeznaczenia do 20% do suwerennej decyzji dyrekcji szkoły, bez konieczności sprawdzania dochodów rodziny, powinny sprawić, że żadne potrzebujące dziecko nie powinno być głodne ani niedożywione.

 

Raport z realizacji Rządowego Programu Dożywiania przedstawiła Elżbieta Seredyn, wiceminister w MPiPS. W 2012 r. dożywianiem objęto 1 066 277 dzieci. W programie uczestniczyło 2 477 spośród 2 499 wszystkich gmin w Polsce.

 

Podczas dyskusji wiceminister edukacji narodowej podkreślił liczne działania podejmowane przez resort edukacji, mające na celu poprawę sytuacji dzieci, które wymagają pomocy w zakresie dożywiania. W ocenie Tadeusza Sławeckiego ważne jest dotarcie do każdego dziecka potrzebującego pomocy, gdyż obawa przed stygmatyzacją uniemożliwia zwrócenie się o pomoc. Często nieodzowna staje się potrzeba współpracy innych podmiotów, w tym organizacji pozarządowych.

 

Wielu uczestników i ekspertów podkreślało w dyskusji konieczność kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci, w tym spożywania śniadań, a przy przygotowywaniu posiłków uwzględniania norm żywienia i zbilansowanej diety.

 

Podsumowując konferencję wiceminister Tadeusz Sławecki stwierdził, że wiele oczekiwań ekspertów wpisuje się w realizowane już przez resort edukacji działania. Przykładem tu jest przygotowany dla dyrektorów, pracowników szkół i rodziców poradnik „Wspólne drugie śniadanie w szkole", który m.in. zawiera przykładowe jadłospisy, w oparciu o Piramidę Zdrowego Żywienia oraz liczne działania podejmowane z organizacjami pozarządowymi dotyczące prawidłowego żywienia w szkole m.in. projekt „Szkolne smaki - szkoła dobrego żywienia". Podkreślił również, że we wspólnym stanowisku Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Ministra Sportu i Turystyki w sprawie działań podejmowanych przez szkoły w zakresie zdrowego żywienia zwrócono uwagę na konieczność prawidłowego doboru asortymentu produktów żywnościowych i napojów w sklepikach szkolnych oraz przestrzeganie norm żywieniowych zalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia w posiłkach przygotowywanych dla uczniów.

Data: 2013/04/05

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT