Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Rodzice i minister razem o sześciolatkach

Dziś (21 czerwca), w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej, po raz kolejny odbyło się spotkanie powołanego przez minister Krystynę Szumilas Forum Rodziców, zrzeszającego ponad 30 rodzicielskich organizacji, fundacji i stowarzyszeń z całej Polski. Tematem spotkania, na prośbę rodziców, była istotna społeczna kwestia, jaką jest obniżenie wieku obowiązku szkolnego. Minister Krystyna Szumilas miała okazję przedstawić rodzicom nowy - wynikający z nowelizacji ustawy o systemie oświaty - harmonogram reformy. Do pierwszych klas od przyszłego roku pójdą obowiązkowo jedynie te dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie (od 1 stycznia do końca czerwca) 2008 roku. Pozostałe - jeśli rodzice nie zdecydują o ich wcześniejszym zapisaniu do szkoły, trafią do pierwszej klasy we wrześniu 2015 roku, razem z rocznikiem 2009.

- Zdecydowaliśmy też, że od przyszłego roku klasy będą mogły liczyć nie więcej niż 25 uczniów - wyjaśniła zebranym minister edukacji. - Dzięki temu, a także dzięki indywidualnemu podejściu nauczyciela do każdego ucznia, który rozpoczyna edukację w klasie pierwszej, a także okresowi adaptacyjnemu w szkole, który trwa zazwyczaj około 2 miesięcy, zapewnimy najmłodszym najlepsze możliwe warunki do rozwijania naturalnych zdolności - powiedziała Krystyna Szumilas.

 

Minister przedstawiła też wyniki badań Instytutu Badań Edukacyjnych zrealizowanych na grupie ponad 3 tysięcy rodziców. Wynika z nich, że aż 96 proc. z tych, którzy zapisali swoje sześcioletnie dzieci do pierwszej klasy, jest zadowolonych z nauczycieli swoich pociech, a także dostrzega wiele nowych umiejętności u swoich dzieci. Gdyby mogli, nie zmieniliby - jak wynika z badań - swojej decyzji. Ci, których dzieci poszły do I klasy jako sześciolatki, byli również obecni na spotkaniu i opowiedzieli innym rodzicom o swoich pozytywnych doświadczeniach dotyczących edukacji szkolnej. Wśród niewątpliwych plusów wymieniali umiejętności, jakie zdobyło dziecko: rozbudzenie jego ciekawości poznawczej oraz adaptację w grupie rówieśniczej. Przekonywali, że w pierwszej klasie nauka odbywa się przez zabawę i nie ma nic wspólnego ze sztywnym siedzeniem w ławkach.

 

Podczas spotkania minister edukacji odpowiadała na wątpliwości rodziców dotyczące przygotowania szkół na przyjęcie młodszych uczniów. - Już dziś w 92% szkół podstawowych w Polsce średnia wielkość oddziału nie przekracza 25 uczniów. Główny Inspektorat Sanitarny, a także Najwyższa Izba Kontroli stwierdziły, że wszystkie kontrolowane szkoły są lub będą - po wprowadzeniu drobnych zmian - gotowe na przyjęcie dzieci sześcioletnich. Chodzi nie tylko o dostosowane toalety czy mebelki, ale o całą szkolną infrastrukturę, a nawet przygotowanie nauczycieli - dodała Krystyna Szumilas. Wyjaśniła też, że wie o przypadkach szkół, w których nie jest idealnie i bardzo ją one niepokoją. - Bardzo proszę o zgłaszanie ich za pośrednictwem strony internetowej www.6latki.men.gov.pl i uruchomionej niedawno infolinii - w przeciwnym razie kuratorzy nie będą mogli ich skontrolować.

 

Rozmawiano również o świetlicach szkolnych, przygotowaniu nauczycieli i środkach wydanych na reformę edukacji. - W ostatnich latach rząd zwiększył nakłady na edukację o ponad 10 miliardów złotych. W 2007 roku subwencja oświatowa wyniosła 28, a w 2013 roku już 39,5 miliarda złotych. Jest to jedyna część sfery budżetowej, która w okresie kryzysu została tak radykalnie dofinansowana - powiedziała minister edukacji. Dodała też, że pomimo spadku liczby uczniów o prawie 5 proc., etatów dla nauczycieli świetlicy przybyło o 10 proc., zaś nauczyciele z ponad 80 proc. szkół z całego kraju brali udział w programie Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I-III, który pomógł przygotować ich do pracy z młodszymi uczniami.

 

Na zakończenie spotkania minister podziękowała rodzicom za aktywne zaangażowanie w życie szkoły i politykę oświatową państwa oraz zapowiedziała, że spotkania i obrady Forum Rodziców będą kontynuowane, a wypracowane podczas tych spotkań wnioski będą bardzo poważnie traktowane podczas podejmowania w ministerstwie ważnych decyzji edukacyjnych.

Data: 2013/06/21

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT