Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ustępujący 31.08.2011 roku dyrektor nie miał prawa posługiwać się swoją pieczątką ani też podpisywać jakichkolwiek bieżących dokumentów po tym dniu, gdyż nie był...

PORADA PRAWNA

18 września 2012 Prawo oświatowe

01.09.2011 r. objęłam funkcję dyrektora szkoły. Przygotowując szkołę do tegorocznego rozpoczęcia, w sierpniu 2012 zleciłam referentce szkolnej, aby zorganizowała i powiadomiła wszystkie podmioty, które dokonują kontroli przed rozpoczęciem roku szkolnego, m.in. firmę d/s kontroli sprzętu przeciwpożarowego. Okazało się, że w dokumentacji kontrolnej brak protokołu kontroli z zeszłego roku 2011. Firma, która rzekomo wykonała przegląd w 2011 roku, dostarczyła mi ksero protokołu. Wynika z niego, że kontrola została przeprowadzona 1.09.2011 r. czyli wtedy, gdy już ja byłam dyrektorem. Jednak na protokole jest pieczątka poprzedniego dyrektora, który zdał mi pieczątki 31.08.2011 r. Jak to jest możliwe? Czy doszło do fałszerstwa dokumentów? Co zatem powinnam zrobić? Co grozi poprzedniemu dyrektorowi za dokonanie takiego fałszerstwa? Komu i do kiedy muszę zgłosić ten fakt?

Ustępujący 31.08.2011 roku dyrektor nie miał prawa posługiwać się swoją pieczątką ani też podpisywać jakichkolwiek bieżących dokumentów po tym dniu, gdyż nie był już dyrektorem. Prawdopodobnie nastąpiła pomyłka - firmy wykonują przeglądy w kilku szkołach i przedszkolach w podobnym czasie i mogło się zdarzyć, że wypełniając protokół, wpisano datę taką jak u innych podmiotów. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z firmą, która wysłała protokół i ustalić faktyczną datę przeglądu. Jeżeli okaże się, że jest to pomyłka, datę protokołu należy zmienić. Powinna mieć Pani informację o zaistniałej pomyłce na piśmie.

Gdyby to było celowe działanie, nastąpiłoby sfałszowanie dokumentacji. Pomijając fakt, że dokument jest nieważny, bo podpisany przez nieodpowiednią osobę (dyrektora, który faktycznie nie jest dyrektorem), poświadcza on nieprawdę, gdyż w tym dniu nie było owego przeglądu. W takim przypadku sprawa podlega zgłoszeniu do prokuratury. Proszę jednak najpierw spróbować wyjaśnić to zarówno z poprzednim dyrektorem (jeżeli jest taka możliwość) oraz z firmą dokonującą przeglądu.

 

Art. 270 kodeksu karnego:
§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT