Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne pytanie 1.O tym, czy szkoła ma obowiązek posiadania określonych procedur decydują przepisy prawa, np. procedury zwalniania nauczycieli nie są wymagane przez prawo. Nawet...

PORADA PRAWNA

23 sierpnia 2012 Prawo oświatowe

1. Czy szkoła ma obowiązek, czy tylko prawo posiadać procedury dot. np. zwalniania nauczycieli, protokołowania posiedzeń RP itp.? Jeśli obowiązek, to jaki dokument do tego obliguje? Czy procedury muszą być np. uchwalane przez RP, czy też wprowadzane zarządzeniem dyrektora? 2. Czy szkoła publiczna ma prawo skreślić z listy uczniów osobę, która ukończyła 18 lat i sama nie rezygnuje z dalszej nauki? Chodzi o sytuację problematyczną, w którejś komuś zależy, aby być na liście uczniów, ale w praktyce nie wypełnia obowiązków szkolnych.

pytanie 1.

O tym, czy szkoła ma obowiązek posiadania określonych procedur decydują przepisy prawa, np. procedury zwalniania nauczycieli nie są wymagane przez prawo. Nawet jeżeli dyrektor opracuje takie kryteria a związki zawodowe je pozytywnie zaopiniują, to i tak w razie złożenia przez nauczyciela pozwu, sąd sam będzie badał słuszność przyjętych kryteriów w konkretnej sprawie. Posiadanie takiego dokumentu przed niczym nie chroni, może być jedynie przydatne w podjęciu decyzji o zwolnieniu. Tego typu procedury ustala dyrektor.

W przypadku protokołowania posiedzeń rady pedagogicznej, przepisy ustawy o systemie oświaty wskazują na konieczność opracowania procedur określających sposób działania rady.

art. 43 ust. 2. Rada pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane. 

 

pytanie 2.

 Uczeń pełnoletni nie jest już objęty obowiązkiem szkolnym, więc ucznia, który ukończył 18 lat, można skreślić z listy, jeżeli statut szkoły przewiduje taką możliwość.  Ponadto statut musi określać przypadki, w jakich można tego dokonać. Takimi przypadkami może być niesystematyczne realizowanie obowiązku szkolnego, naganne zachowanie ucznia mające negatywny wpływ na innych uczniów, czy też ogólnie niewywiązywanie się z obowiązków szkolnych. Tę kwestię również reguluje ustawa o systemie oświaty:

art. 39 ust. 2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego. 

2a. Przepis ust. 2 nie dotyczy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym. W uzasadnionych przypadkach uczeń ten, na wniosek dyrektora szkoły, może zostać przeniesiony przez kuratora oświaty do innej szkoły.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT