Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Do szkoły podstawowej uczęszcza uczeń z upośledzeniem w stopniu lekkim, poza tym stwierdzono u niego schizofrenię. Zgodnie z opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej...

PORADA PRAWNA

07 listopada 2014 Inne

Co zrobić, jeśli minął termin na wydanie decyzji o wydłużeniu etapu edukacyjnego?

Do szkoły podstawowej uczęszcza uczeń z upośledzeniem w stopniu lekkim, poza tym stwierdzono u niego schizofrenię. Zgodnie z opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej obecny stan ucznia uniemożliwia mu naukę czytania i pisania. Czy w takiej sytuacji mogę wydać decyzję o wydłużeniu cyklu kształcenia dla tego ucznia?

Podjęcie decyzji w sprawie wydłużenia etapu edukacyjnego jest możliwe przy zachowaniu określonego terminu oraz z uwzględnieniem wskazanych w przepisach procedur, z udziałem odpowiednich podmiotów.


Wydłużenie nauki o rok na każdym etapie edukacyjnym


Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych dla uczniów niepełnosprawnych można przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych.


Decyzja w sprawie wydłużenia nauki


Decyzję o przedłużeniu okresu nauki uczniowi niepełnosprawnemu podejmuje rada pedagogiczna, po uzyskaniu pozytywnej opinii zespołu, którego zadaniem jest planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, o której mowa w rozporządzeniu w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, oraz zgody rodziców ucznia.


Co szczególnie istotne w kontekście pytania – w przypadku szkoły podstawowej decyzję o wydłużeniu etapu edukacyjnego podejmuje się nie później niż do końca lutego danego roku szkolnego odpowiednio w klasie III i klasie VI.


Minął termin na wydłużenie nauki – co dyrektor może zrobić w takim wypadku?


W świetle przywołanych przepisów nie ma obecnie możliwości wydłużenia etapu edukacyjnego z uwagi na upływ terminu, w jakim możliwe jest podjęcie decyzji w tej sprawie. Isnieje jednak inne rozwiązanie.


1. Nauczanie indywidualne od nowego roku szkolnego


Jednocześnie, jeśli dziecko nie może się uczyć z uwagi na stan zdrowia, możliwe jest rozważenie ewentualności nauczania indywidualnego w nowym roku szkolnym. Taka decyzja będzie zależna od wskazań lekarskich i możliwości zdrowotnych ucznia.
Jeśli uczeń nie będzie w stanie osiągać zakładanych efektów kształcenia, wówczas – we wskazanym w przepisach terminie – można podjąć decyzję o wydłużeniu etapu edukacyjnego, o ile zaistnieje taka konieczność, dostosowując jednocześnie warunki edukacji do potrzeb ucznia i jego stanu zdrowia.


2. Brak promocji w wyjątkowych przypadkach


Obecnie możliwe jest jedynie niepromowanie ucznia na podstawie rozporządzenia dotyczącego zasad klasyfikowania i promowania. Zgodnie z § 20 ust. 9 rozporządzenia w wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej na wniosek wychowawcy klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców (prawnych opiekunów) ucznia.

Co ważne – w podejmowanych decyzjach – konieczne jest rozważenie przede wszystkim dobra dziecka i konieczności zapewnienia mu możliwości opanowania umiejętności kluczowych dla dalszego powodzenia w kolejnych latach edukacji, z uwzględnieniem możliwych, wskazanych w przepisach okresach kształcenia do określonego wieku na poszczególnych etapach edukacji, gdzie również może zaistnieć potrzeba wydłużenia etapu edukacji.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT