Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne USTAWA z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych:Art. 30. 1. W zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich broni praw i...

PORADA PRAWNA

Czy dyrektor szkoły ma obowiązek informowania działających na terenie szkoły związków zawodowych o zamiarze rozwiązania umowy z pracownikiem niepedagogicznym zatrudnionym na czas nieokreślony z powodu likwidacji stanowiska z 3 miesięcznym wypowiedzeniem i odprawą pieniężną. Pracownik do dzisiaj nie wystąpił do związków o reprezentowanie interesów w indywidualnych sprawach z zakresu prawa pracy. Czy może wystąpić do związków w dniu otrzymania wypowiedzenia i co się z tym wiąże?

USTAWA z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych:

Art. 30. 1. W zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich broni praw i reprezentuje interesy swych członków.
2. Pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych. 
21. W indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca jest obowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony, zgodnie z przepisami ust. 1 i 2. Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników.

 

Kodeks Pracy:

Art. 38. § 1. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.
§ 2. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. 
§ 3. (skreślony). 
§ 4. (skreślony). 
§ 5. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

 

Jeżeli do chwili otrzymania wypowiedzenia nie reprezentowała pracownika zakładowa organizacja związkowa ani też nie wyraziła ona zgody na na obronę jego praw pracowniczych mimo braku zrzeszenia w związku (art. 30 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych), pracodawca nie ma obowiązku informowania związków o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi stosunku pracy. 

Fakt, że pracownik wystąpi do związku o reprezentowanie go w dniu otrzymania wypowiedzenia nie ma znaczenia, gdyż pracodawca zobowiązany jest poinformować związki o zamiarze rozwiązania stosunku pracy, a więc przed wręczeniem wypowiedzenia, kiedy to pracownika związki nie reprezentowały.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT