Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Tak. Możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z nauczycielem..Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem pracującym na czas nieokreślonyW...

PORADA PRAWNA

05 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy mogę rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z nauczycielem-emerytem zatrudnionym na 7/18 etatu? Zaproponowałam nauczycielowi zwiększenie etatu i objęcie wychowawstwa od nowego roku szkolnego, jednak nie zgodził się na nowe warunki. Nie mam komu powierzyć wychowawstwa. Jeśli obecne godziny nauczyciela-emeryta oraz wychowawstwo przejmie inny nauczyciel – a otrzymałam na to wstępną zgodę – będę musiała zwolnić emerytowanego nauczyciela.

Tak. Możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z nauczycielem..Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem pracującym na czas nieokreślony

W odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony możliwość wypowiedzenia umowy o pracę została uregulowana w treści art. 27 Karty Nauczyciela (dalej: KN). Rozwiązanie takiej umowy następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, a rozwiązać stosunek pracy może każda z jego stron.

Aby rozwiązać pracę od nowego roku szkolnego, wypowiedzenie należy wręczyć najpóźniej 31 maja

Aby rozwiązać umowę o pracę w tym trybie dyrektor szkoły powinien złożyć nauczycielowi wypowiedzenie najpóźniej do końca maja danego roku, by trzymiesięczny okres wypowiedzenia rozpoczynał bieg od 1 czerwca, a kończył się 31 sierpnia danego roku.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinno zostać złożone na piśmie i zawierać uzasadnienie wypowiedzenia, jak wynika z art. 30 § 4 Kodeks pracy (dalej: k.p.) w związku z art. 91c ust. 1 KN.

Pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia

Zgodnie bowiem z treścią art. 30 § 4 k.p., jeżeli pracodawca wypowiada pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, to w piśmie wypowiadającym umowę o pracę zobowiązany jest przedstawić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Podana przyczyna wypowiedzenia powinna być rzeczywista i konkretna.

Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy czy płacy jest podstawą do wypowiedzenia

Przyznanie wychowawstwa innemu nauczycielowi uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem zatrudnionym na 7/18 etatu. To dyrektor szkoły prowadzi politykę kadrową, i to do swobodnych decyzji dyrektora szkoły należy również przyznawanie poszczególnym nauczycielom wychowawstwa.

Zatem odmowa przyjęcia zarówno wychowawstwa, jak i zwiększenia wymiaru etatu może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT