Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W Kodeksie pracy urlegulowano jedynie kwestię związaną z podjęciem pracy podczas przebywanie na dodatkowym urlopie macierzyńskim przez pracownicę.Praca w czasie dodatkowego...

PORADA PRAWNA

01 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy pracownica, która przebywa na urlopie macierzyńskim, może w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego podjąć inną pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej z tym samym lub innym pracodawcą?

W Kodeksie pracy urlegulowano jedynie kwestię związaną z podjęciem pracy podczas przebywanie na dodatkowym urlopie macierzyńskim przez pracownicę.Praca w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Praca na urlopie macierzyńskim jest wprawdzie dozwolona, ale tylko wtedy, gdy chodzi o dodatkowy urlop macierzyński. Gdyby bowiem ustawodawca chciał wprowadzić taką możliwość również w zakresie podstawowego urlopu macierzyńskiego, dałby temu wyraz w stosownym przepisie, tak jak to uczynił w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Wymiar urlopu dodatkowego nie może przekraczać połowy pełnego etatu

Kwestia podjęcia pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest wprost uregulowana w Kodeksie pracy. Obowiązujące przepisy art. 1821 § 4 Kodeksu pracy dopuszczają bez dodatkowych ograniczeń wykonywanie przez pracownika w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracy na rzecz pracodawcy, udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

W czasie urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie i zasiłek macierzyński

W takim przypadku pracownik otrzymuje jednocześnie wynagrodzenie za pracę i zasiłek macierzyński. Oba te świadczenia są przy tym wypłacane w wysokościach proporcjonalnych do wymiaru czasu pracy oraz wykorzystywanego urlopu, który udzielany jest tylko na część dnia lub w niektóre dni.

Celem urlopu macierzyńskiego jest odpoczynek i opieka nad dzieckiem

Obowiązujące przepisy nie sankcjonują świadczenia pracy w okresie urlopu macierzyńskiego utratą prawa do zasiłku macierzyńskiego, choć taka sankcja została przewidziana m.in. za niezgodne z celem wykorzystywanie zwolnienia chorobowego. Należy jednak mieć na względzie, że urlop macierzyński powinien polegać co do zasady na nieświadczeniu pracy przez pracownika w celu odpoczynku po porodzie i sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Można podjąć pracę także w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego

Istnieje jednak możliwość podjęcia pracy w czasie urlopu macierzyńskiego (zarówno podstawowego, jak dodatkowego) na podstawie umowy cywilnoprawnej u tego samego lub innego pracodawcy.

Zawarcie umowy zlecenia czy umowy o dzieło nie powoduje automatycznego naruszenia prawa pracy, nawet jeśli pracownica podejmie pracę w czasie podstawowego urlopu macierzyńskiego u swojego macierzystego pracodawcy.

Inspektor pracy może skontrolować warunki zatrudnienia

Fakt zatrudnienia w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego może być wnikliwie badany przez inspektora pracy w przypadku kontroli. Kontroli może podlegać zgodność rodzaju umowy (cywilnoprawnej) z warunkami, w jakich jest wykonywana praca.

Umowa cywilnoprawna nie może zastępować umowy o pracę

Jeśli w rzeczywistości praca odpowiada typowemu zatrudnieniu pracowniczemu, pracodawca może się spodziewać zarzutu obejścia stosunku pracy przez umowę prawa cywilnego oraz akceptacji nieprawidłowego wykorzystywania urlopu macierzyńskiego przez pracownika.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT