Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Szkoła może wprowadzić zajęcia dla uczniów zwolnionych z lekcji WF. Nie mogą one jednak stanowić alternatywy dla obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego i skutkować...

PORADA PRAWNA

05 listopada 2014 Inne

Czy szkoła może wprowadzić zajęcia (grupa wirtualna stworzona z uczniów różnych klas) dla uczniów zwolnionych z wychowania fizycznego dotyczące np. zagadnień edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej – zagadnienia zawarte w nowej podstawie programowej, czy też zajęć alternatywnych np. szachy itp. Na podstawie jakich aktów prawnych można wprowadzić takie zajęcia, jeżeli jest to możliwe?

Szkoła może wprowadzić zajęcia dla uczniów zwolnionych z lekcji WF. Nie mogą one jednak stanowić alternatywy dla obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego i skutkować ustaleniem oceny, tak jak z zajęć wychowania fizycznego. Proponowane zajęcia należy traktować wyłącznie jako zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia.


Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o zwolnieniu ucznia z WF


Zgodnie z przepisami prawa dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
W sytuacji, gdy okres zwolnienia ucznia z zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.


W takim przypadku organizacja fakultatywnych zajęć w grupie międzyklasowej lub międzyoddziałowej dla uczniów, którzy nie uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego, wyposażających ich w wiedzę z zakresu edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa, higieny osobistej nie może stanowić alternatywy dla ww. obowiązkowych lekcji i skutkować ustaleniem oceny tak jak z zajęć wychowania fizycznego.


Proponowane zajęcia należy traktować jak zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia(art. 64 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty; §2 ust. 1 pkt 5 lit. brozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych – Dz. U. z 2012 r. , poz. 204).

Uczeń zwolniony z WF w danym dniu pozostaje na lekcji


W sytuacji, gdy uczestnika zajęć wychowania fizycznego uskarżającego się na dolegliwości zdrowotne zwalnia się tylko w danym dniu z wykonywania planowanych ćwiczeń, to pozostaje na lekcji z uwagi na realizację przez nauczyciela innych treści określonych w podstawie programowej (dotyczących m. in. edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa), które nie wymagają od ucznia wysiłku fizycznego.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT