Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole
Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Załącznik nr 3 do Rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych:3. Wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w § 2 ust. 1...

PORADA PRAWNA

13 kwietnia 2012 Prawo oświatowe

Jak obliczyć ilość godzin do dyspozycji dyrektora uwzględniając zapis rozporządzenia: Rozporządzenia MEN z dnia 2lutego 2012 w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. W załączniku nr 3 ust.3 zawiera algorytm obliczenia wymiaru godzin do dyspozycji dyrektora. praktyczne zastosowanie tego algorytmu budzi wiele wątpliwości wśród dyrektorów szkół, szczególnie zapis:" faktyczną liczbę tygodni" nie jest jednoznaczny. Firmy szkoleniowe traktują faktyczną liczbę tygodni różnie, np 32? Proszę o wyjaśnienie. Z poważaniem - Elżbieta Smyk

Załącznik nr 3 do Rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych:

3. Wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5
lit. a rozporządzenia, stanowi różnicę między:
1) sumą godzin wynikającą z pomnożenia tygodniowych wymiarów godzin określonych w ust. 2 pkt 1 przez faktyczną liczbę tygodni, w których odbywają się obowiązkowe zajęcia edukacyjne w kolejnych latach szkolnych,
a
2) sumą godzin określonych w ust. 1 pkt 1.

 

  • suma godzin wynikająca z pomnożenia tygodniowych wymiarów godzin: 90
  • faktyczna liczba tygodni: trzeba obliczyć, odliczając od wszystkich tygodni w roku szkolnym dni wolne i święta; średnio jest to 35/36 tygodni
  • suma godzin określonych w ust. 1 pkt 1: 2825 

90 x 35 tygodni = 3150

3150 - 2825 = 325

  

Licząc w ten sposób wyjdzie tych godzin ok. 3 na rok (a jest to wzór wyliczenia podany przez MEN). W rzeczywistości dyrektor ma do dyspozycji w trzyletnim cyklu kształcenia tylko 2 dodatkowe godziny.

"Stare" godziny dyrektorskie zniknęły z ramówki, w zamian dodano te 2 dodatkowe godziny potrzebne na zrealizowanie podstawy programowej:

  • Minimalna liczba godzin na zajęcia obowiązkowe nie uległa zmianie i wynosi 2825.
  • Tygodniowy wymiar tych godzin dzielony jest przez 32 (według ustawodawcy tyle czasu wystarczy na zrealizowanie podstawy programowej), co daje 88 godzin tygodniowo (cały czas w trzyletnim cyklu).
  • W nowym rozporządzeniu określono tygodniowe liczby godzin na 29, 30 i 31, co w sumie daje 90. Różnica między 90 a 88 daje te 2 godziny dodatkowe przeznaczone dowolnie na obowiązkowe zajęcia z ramówki. 

 

 

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Dokumentacja

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe


Copyright 2013 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com