Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Wskazany przepis art. 41 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty dotyczy podjęcia innowacji lub eksperymentu w szkole i tutaj rzeczywiście niezbędna jest...

PORADA PRAWNA

Jakie są obowiązujące przepisy w zakresie działania szkolnego wolontariatu?

Wskazany przepis art. 41 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty dotyczy podjęcia innowacji lub eksperymentu w szkole i tutaj rzeczywiście niezbędna jest uchwała rady pedagogicznej. W mojej ocenie nie ma potrzeby uchwały rady pedagogicznej w sprawie powołania szkolnego klubu wolontariatu. To na dyrektorze szkoły spoczywa obowiązek stworzenia warunków do działania w szkole wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w tym szkolnych klubów wolontariatu.
W szkole można powoływać jednostki służące wspieraniu działalności wychowawczej
Zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 9 ustawy o systemie oświaty dyrektor stwarza warunki do działania w szkole: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły.

 

Powoływanie jednostek wspierających działalność wychowawczą pozwala realizować prawo do rozwijania zainteresowania i uzdolnień uczniów

Stosownie do treści art. 1 pkt 15 ustawy o systemie oświaty polski system oświaty zapewnia warunki do rozwoju zainteresowań i uzdolnień uczniów przez organizowanie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych oraz kształtowanie aktywności społecznej i umiejętności spędzania czasu wolnego.

Przejawem kształtowania aktywności społecznej uczniów jest stwarzanie w szkołach i placówkach możliwości do działania wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.

Kim w świetle prawa jest wolontariusz?

Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w tej ustawie.

Ogólne zasady świadczenie pracy przez wolontariusza

W świetle art. 44 ust. 1 niniejszej ustawy świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu z korzystającym ze świadczenia. Porozumienie powinno zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania. Jeżeli świadczenie wolontariusza jest wykonywane przez okres dłuższy niż 30 dni, porozumienie powinno być sporządzone na piśmie (art. 44 ust. 4 ustawy).

Zasady tworzenia i funkcjonowania wolontariatu

Ze szczegółami rozwiązań, które dotyczą organizacji i trybu działania szkolnych klubów wolontariatu, można zapoznać się na stronie internetowej Centrum Wolontariatu w Polsce (http://www.wolontariat.org.pl), a także w bezpłatnej publikacji przygotowanej za zlecenie Ministerstwa Polityki Społecznej w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (http://old.wolontariat.net.pl/repository/Publikacje/Teksty/Wolontariat%20w%20szkole_internet.pdf)

Znajduje się tam wyczerpujący materiał dotyczący trybu działania wolontariatu w szkole. W publikacji autorzy przedstawili krok po kroku zasady zakładania i działania szkolnych klubów wolontariatu. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT