Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne   ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z...

PORADA PRAWNA

10 września 2011 Prawo oświatowe

Na podstawie jakich dokumentów można przyjąć ucznia powracającego z zagranicy do Polski, do szkoły ponadgimnazjalnej? Uczennica wyjechała z Rodzicami do USA i tam uczęszczała do szkoły będącej odpowiednikiem naszego gimnazjum (zatem nie ma świadectwa ukończenia gimnazjum polskiego ani zaświadczenia o wyniku polskiego egzaminu gimnazjalnego); uzyskała promocję do klasy maturalnej ? W czasie wakacji powróciła do Polski i szuka miejsca w LO? Proszę o pilna odpowiedź.

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (ze zm.).

 

§ 19. 1. Do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej oraz dotychczasowej szkole ponadpodstawowej przyjmuje się ucznia na podstawie:

  1)   świadectwa ukończenia klasy programowo niższej (wpisu w indeksie potwierdzającego ukończenie semestru programowo niższego) w szkole publicznej lub szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej tego samego typu oraz odpisu arkusza ocen wydanego przez szkołę, z której uczeń odszedł;

  2)   pozytywnych wyników egzaminów klasyfikacyjnych, przeprowadzanych na warunkach określonych w odrębnych przepisach, w przypadku przyjmowania:

a)  do szkoły podstawowej lub gimnazjum ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą, na podstawie art. 16 ust. 8 ustawy,

b)  do szkoły ponadgimnazjalnej ucznia spełniającego obowiązek nauki poza szkołą, na podstawie art. 16 ust. 8 ustawy,

c)  do klasy programowo wyższej, niż to wynika z ostatniego świadectwa szkolnego ucznia zmieniającego typ szkoły lub profil klasy albo przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym,

d)  do szkoły ponadgimnazjalnej lub dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej ucznia przechodzącego ze szkoły niepublicznej nieposiadającej uprawnień szkoły publicznej;

  3)   świadectwa (zaświadczenia) wydanego przez szkołę za granicą i ostatniego świadectwa szkolnego wydanego w Polsce, na podstawie sumy lat nauki szkolnej ucznia.

2. Egzaminy klasyfikacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 2, przeprowadza się z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ujętych w szkolnym planie nauczania dla klasy programowo niższej od klasy, do której uczeń przechodzi, z wyjątkiem zajęć edukacyjnych z techniki, plastyki, muzyki i wychowania fizycznego.

3. Różnice programowe z zajęć edukacyjnych realizowanych w klasie, do której uczeń przechodzi, są uzupełniane na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących dane zajęcia.

 

§ 22. 1. Dyrektor szkoły:

  1)   decyduje o przyjęciu uczniów do wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum oraz do klas programowo wyższych (na semestry programowo wyższe) szkoły ponadgimnazjalnej;

  2)   decyduje o przyjęciu uczniów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) szkoły ponadgimnazjalnej, w przypadku gdy:

a)  uczeń powraca z zagranicy,

b)  liczba kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) jest mniejsza lub równa liczbie wolnych miejsc, którymi dysponuje szkoła, i nie powołano szkolnej komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej,

c)  kandydat do szkoły lub oddziału dwujęzycznego ukończył klasę wstępną;

  3)   decyduje o przyjęciu słuchaczy na semestr pierwszy szkoły ponadgimnazjalnej dla dorosłych i dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych, w przypadku gdy nie powołano szkolnej komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej, oraz na semestry programowo wyższe tej szkoły.

2. W przypadkach niewymienionych w ust. 1 dyrektor szkoły przyjmuje uczniów na podstawie ustaleń szkolnej komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej powołanej w celu przeprowadzenia rekrutacji do klas pierwszych (na semestr pierwszy).

 

Reasumując.

Oznacza to, że dyrektor decyduje, do której klasy przyjmie ucznia na podstawie:
1) przedłożonych przez ucznia dokumentów,
2) sumy lat szkolnych   (§ 19.
 1. pkt 3).
 

Świadectwo lub zaświadczenie wydane za granicą powinno być przetłumaczone (przez tłumacza przysięgłego), by ułatwiło dyrektorowi podjęcie właściwej decyzji przy kwalifikowaniu ucznia do właściwej klasy.

Jeśli wynikną tzw. różnice programowe – należy zastosować rozwiązania § 19. 3 ("Różnice programowe z zajęć edukacyjnych realizowanych w klasie, do której uczeń przechodzi, są uzupełniane na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących dane zajęcia").

 

 Zatem rodzice składają do dyrektora szkoły podanie o przyjęcie kandydata do szkoły, dołączając świadectwo lub zaświadczenie o ukończeniu szkoły lub klasy za granicą.

W przypadku wątpliwości dotyczących złożonych dokumentów dyrektor może zwrócić się do pełnomocnika do spraw uznawalności świadectw i dyplomów we właściwym  kuratorium oświaty, co nie oznacza, że szkoła może odmówić przyjęcia dziecka objętego obowiązkiem szkolnym.

Dyrektor po zebraniu dokumentów przeprowadza diagnozę, która umożliwi ocenę umiejętności i wiadomości kandydata i pozwoli przyjąć go na podstawie świadectwa i wstępnej rozmowy. Uczeń i rodzice mogą przedstawić dodatkowe dokumenty poświadczające umiejętności i osiągnięcia w nauce.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT