Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, w razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne...

PORADA PRAWNA

06 sierpnia 2015 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Nauczyciel mianowany otrzymał z końcem czerwca propozycję ograniczenia zatrudnienia w związku ze zmianami organizacyjnymi (redukcją liczby oddziałów ) skutkującymi brakiem godzin do zapewnienia pensum. Nauczyciel nie przyjął propozycji i nie złożył zgody na pracę w ograniczonym zakresie. Czy w takim wypadku bezwzględnie konieczne jest wręczenie osobnego pisma wypowiadającego umowę? Czy można traktować jako wystarczające i wiążące (również jeżeli chodzi o czas rozpoczęcia okresu wypowiedzenia) pismo z propozycją ograniczenia pensum? Nauczycielowi nie zostało wręczone osobne pismo z wypowiedzeniem umowy. Czy w takim wypadku można to zrobić teraz, a jeśli tak to czy okres wypowiedzenia będzie liczony 7 dni od daty pisma o ograniczeniu pensum czy też dopiero od momentu wręczenia pisma wypowiadającego umowę? W piśmie z propozycją ograniczenia była zawarta informacja o skutkach braku zgody złożonej w przeciągu 7 dni. Co w tym wypadku z konsultacją związkową?

Na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, w razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20.
Oznacza to, że należy zastosować wszystkie przepisy dotyczące wypowiedzenia stosunku pracy - równiez te o okresie wypowiedzenia, odprawach, konsultacjach związkowych czy przeniesieniu w stan nieczynny.
Wypowiedzenie zawsze następuje na piśmie wraz z uzasadnieniem (zasada wynikająca z kodesku pracy). W przypadku art. 20 KN, pośrednio wynika to z ust. 5c: "Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny."
W szkole feryjnej rozwiązanie stosunku pracy następuje na koniec roku szkolnego po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia (lub 1-miesięcznego + odszkodowanie). Aby zachować wszelkie terminy, propozycję ograniczenia etatu należy złożyć najpóźniej w maju, aby w przypadku braku zgody nauczyciela, mieć czas na konsultacje związkowe i złożenie wypowiedzenia do końca maja. W piśmie tym podaje się informację, że stosunek pracy rozwiązuje się 31 sierpnia za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, z czego jasno wynika, ze zaczyna on biec 1 czerwca. Mozna tez zastosować skrócony okres wypowiedzenia (1-miesięczny) - tu konsultacje i doręczenie pisma następują w lipcu. Jeżeli zatem opisana sytuacja miała miejsce w szkole feryjnej, to nie zostały zachowane ustawowe terminy i w chwili obecnej nie ma mozliwości rozwiązania stosunku pracy z tym nauczycielem.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT