Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie godzin "karcianych":"Zajęcia te powinny wychodzić naprzeciw indywidualnym potrzebom uczniów poprzez udzielanie im pomocy w...

PORADA PRAWNA

24 września 2012 Prawo oświatowe

Nauczyciel w szkole średniej w planie realizacji godziny karcianej zapisał, że będzie prowadził zajęcia wyrównawcze z chemii. W dzienniku zajęć znajdują się zapisy typu: temat i liczba uczestników: zero. Czy taką godzinę, podczas której nauczyciel siedział sam, należy traktować jako odbytą? Jeżeli nie - to co zrobić (takich godzin w dzienniku jest kilka)? W bieżącym roku n-l zaplanował sobie, że na tych godzinach będą odbywać się sprawdziany poprawkowe. Czy to jest zgodne z literą prawa? Jakie kroki winien podjąć dyrektor, by te godziny odbywały się zgodnie z zapisami ustawy? Z góry dziękuję za odpowiedź. B. Koś

Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie godzin "karcianych":

"Zajęcia te powinny wychodzić naprzeciw indywidualnym potrzebom uczniów poprzez udzielanie im pomocy w przezwyciężaniu trudności, rozwijaniu zdolności lub pogłębianiu zainteresowań, a także poprzez sprawowanie nad nimi opieki, zależnie od potrzeb. Podjęcie decyzji w kwestii, jakie zajęcia będą realizowane w szkole w ramach godzin, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b Karty Nauczyciela, należy do kompetencji dyrektora szkoły. Godzin tych nie można jednakże przeznaczyć na zajęcia obowiązkowe, opiekę nad uczniami podczas ich dowozu do szkoły, doraźne zastępstwa oraz nauczanie indywidualne. "

 

Sprawdziany poprawkowe trudno zaliczyć do jakichkolwiek zajęć, zarówno z uczniem zdolnym, jak i z uczniem potrzebującym pomocy nauczyciela w przezwyciężaniu trudności, nie mówiąc o pogłębianiu zainteresowań.

 

Jeżeli chodzi o rozliczanie tych zajęć, to są one rejestrowane i rozliczane w okresach półrocznych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.  Fakt, że nauczyciel zaplanował sobie w danym roku szkolnych zajęcia wyrównawcze, nie świadczy o tym, że musi realizować tylko te zajęcia i w każdym tygodniu. Zdarza się, że na zajęcia nie przyjdą uczniowie i wówczas nauczyciel nie powinien wpisywać żadnego tematu, gdyż zajęcia się nie odbyły. Godziny "karciane" rozliczane są w okresie półrocznym, co oznacza, że nauczyciel może w innym czasie odpracować takie godziny, i wcale nie musi tego robić w formie zajęć, które zaplanował. Równie dobrze może wypracować brakującą liczbę godzin w danym półroczu na wyjeździe z grupą uczniów do np. teatru. Pracę tą odnotowuje w swoim dzienniku zajęć pozalekcyjnych (na rynku dostępne są już dzienniki z przeznaczeniem na godziny "karciane").

 

Nad realizacją godzin "karcianych" czuwa dyrektor szkoły i to on decyduje, na co te godziny zostaną przeznaczone.  Nauczyciel nie może samowolnie ustalać sobie, co i gdzie będzie realizował. 

 

 


 

 

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT