Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  KODEKS PRACY  ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.)  Art. 186. § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w...

PORADA PRAWNA

13 czerwca 2011 Kadry

Nauczycielka przebywa na urlopie wychowawczym do 31.08.2011r. Chce teraz wrócić do pracy ( w czerwcu). Z jakim wyprzedzeniem musi mnie o tym fakcie poinformować?Czy na wakacje może ten urlop przerwać? Jaki ma okres wypowiedzenia , zastępujący ją nauczyciel (umowa na czas określony, na zastępstwo)

 KODEKS PRACY  ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.)

 Art. 186. § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu

wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

§ 2. Pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z

urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.

§ 3. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu

wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

§ 4. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika.

§ 5. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach. (...)

Art. 1863. Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,

2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem

zamierzonego podjęcia pracy.

 Jeśli natomiast chodzi o okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony - strony muszą zastrzec w umowie możliwość jej rozwiązania w takim trybie.

  Art. 25 § 1,  art. 33, art.281 pkt 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy

 

Art. 25. § 1. Umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Art. 33. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Przepis stanowi, że przy zawieraniu umowy na czas określony dłuższy niż 6 m-cy, można przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. 

W wyjątkowych sytuacjach można rozwiązać umowę na czas określony, np. w przypadku likwidacji bądź upadłości pracodawcy, a także w sytuacji konieczności rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika możliwe jest rozwiązanie za 2-tygdoniowym wypowiedzeniem umowy zawartej na czas określony, tj. nawet gdy zawarta była na okres krótszy niż 6 miesięcy lub nawet wówczas, gdy strony nie przewidziały takiej możliwości w umowie.

Umowy zawierane na czas określony mogą być rozwiązane w każdym czasie za porozumieniem stron, czyli wówczas, gdy obie strony wyrażą na to zgodę.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT