Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Tego rodzaju błąd w umowie o pracę jest raczej oczywistą pomyłką pisarską. W tym przypadku nie można uznać, że oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu...

PORADA PRAWNA

02 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Pierwsza umowa, którą zawarłam z dyrektorem, była umową na czas określony do końca roku szkolnego. Druga umowa, którą podpisywałam we wrześniu, jest umową na czas nieokreślony. Do tej właśnie umowy wkradł się błąd w dacie – co zauważono dopiero teraz. Mianowicie, został podany rok z pierwszej umowy. W jaki sposób należy dokonać poprawy tej umowy? Czy należy podpisać aneks, czy zastosować inne rozwiązanie?

Tego rodzaju błąd w umowie o pracę jest raczej oczywistą pomyłką pisarską. W tym przypadku nie można uznać, że oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu co do treści czynności prawnej.Błąd w zapisie umownym

Podanie błędnej daty, np. roku z poprzedniej umowy w kolejnej umowie, stanowi raczej o błędzie w zapisie umownym. Z pewnością wolą stron nie było zawarcie umowy z błędną datą. Zgodnym zamiarem stron umowy było zawarcie umowy na czas przyszły, co jest logicznym następstwem zawarcia takiej umowy.

Należy skorygować umowę i potwierdzić poprawki podpisem

Zatem błędne wpisanie daty należałoby naprawić poprzez obustronne poprawki w treści umowy, aby nie było wątpliwości co do okresu obowiązywania umowy. Poprawki powinny zostać zaparafowane przez obie strony umowy.

Odwołanie się od oświadczenie woli pod wpływem błędu

Co prawda Kodeks cywilny (dalej: k.c.) przewiduje możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu. Pracodawca może powołać się przede wszystkim na art. 65 § 1 k.c., który stanowi, że oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na:

okoliczności, w których złożone zostało;
zasady współżycia społecznego;
ustalone zwyczaje.

Kolejny paragraf mówi o tym, że w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.

Co jeśli pracodawca nie chce wprowadzić poprawek?

Gdyby jednak pracodawca nie chciał wprowadzić poprawek w umowie o pracę, należy wezwać pracodawcę do złożenia oświadczenia woli w formie pisemnej o popełnieniu błędu w warunkach umowy z podaniem prawidłowej daty. Pracownik, po zapoznaniu się z treścią takiego pisma, powinien potwierdzić go własnoręcznym podpisem.

Aneks służy ustaleniu nowych warunków pracy lub płacy

W mojej ocenie nie jest zasadny aneks do umowy o pracę, ponieważ celem tego aneksu nie będzie ustalenie nowych, zmienionych warunków pracy lub płacy, a jedynie naprawienie błędu – oczywistej omyłki.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT