Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ponieważ żaden przepis nie określa dopuszczalnej powierzchni kuchni w przedszkolu niepublicznym należy ustalić, czy konkretne pomieszczenie może zostać przygotowane...

PORADA PRAWNA

Proszę o informację jakie warunki muszą być spełnione, aby uruchomić własną kuchnię w przedszkolu niepublicznym: metraż, podział stanowisk, kwalifikacje personelu. Budynek przystosowywany był na żywienie z cateringu: zmywalnia, pomieszczenie kuchenne, szafa przelotowa, wiatrołap - w sumie ok 25 m2. Czy jest możliwość przeprojektowania tych pomieszczeń na własną kuchnię?

Ponieważ żaden przepis nie określa dopuszczalnej powierzchni kuchni w przedszkolu niepublicznym należy ustalić, czy konkretne pomieszczenie może zostać przygotowane (dostosowane) do jej prawidłowego funkcjonowania w szczególności poprzez wydzielenie obszaru przygotowalni, kuchni właściwej, zmywalni, przechowywania surowców i produktów oraz gotowych wyrobów, a także czy jest możliwe wyodrębnienie odrębnych stanowisk do obróbki warzyw, mięsa i jaj. Również liczba i rodzaj stanowisk, a także kwalifikacje personelu w niepublicznym przedszkolu nie są uregulowane i zależą od potrzeb danej jednostki oświatowej i uznania ich za wystarczające przez pracodawcę, w tym zwłaszcza w zależności od liczby wydawanych posiłków. Nie w każdym przedszkolu oprócz kucharza zatrudnia się pomoc kuchenną lub intendenta. Pracownicy muszą znać i przestrzegać przepisy dotyczące zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży w jednostkach oświatowych. Od podziału kompetencji zależy, czy kucharz będzie samodzielnie ustalał, czy współdziałał przy opracowywaniu jadłospisów; musi dbać o odpowiednie przechowywanie i zabezpieczenie przed zepsuciem produktów przed i po wykorzystaniu; racjonalnie gospodarować surowcami; odpowiednio przygotowywać i porcjować posiłki; dbać o jakość, smak, estetykę podania; odpowiednio organizować pracę w kuchni (w tym przestrzegać zasad bhp i przepisów przeciwpożarowych, zasad technologii produkcji żywności); przygotowywać i przechowywać próbki pokarmowe zgodnie z przepisami higieniczno – sanitarnymi. Pomoc kuchenna musi znać te same zasady i przepisy co kucharz; wykonywać wstępną obróbkę surowców i produktów; pod kierunkiem kucharza może przygotowywać posiłki; ewentualnie wydaje posiłki oraz dba o czystość i porządek w kuchni. Intendent zazwyczaj planuje i układa jadłospisy; planuje i organizuje zakupy produktów spożywczych; nadzoruje magazynowane produkty i wydaje je kucharzowi; nadzoruje działanie kuchni w zakresie prawidłowości przygotowywania i porcjowania posiłków, wykorzystywania produktów spożywczych zgodnie z przeznaczeniem, racjonalnego gospodarowaniem produktami spożywczymi, przestrzegania porządku i czystości w kuchni. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT