Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z kodeksem pracy (art. 1551 § 1), w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u...

PORADA PRAWNA

29 maja 2014 Kadry

Pytanie dotyczy prawa do urlopu wypoczynkowego. Pracownik w marcu złożył wypowiedzenie w związku z odejściem na emeryturę od 08.07.2014 r.. Ile przysługuje mu urlopu wypoczynkowego? 26 dni czy proporcjonalnie?

Zgodnie z kodeksem pracy (art. 1551 § 1), w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Co do zasady więc, pracownik w dniu 1 stycznia nabył prawo do pełnego urlopu (26 dni) i do dnia złożenia wypowiedzenia mógł wykorzystać go w całości. Jeżeli tego nie zrobił, a złożył wypowiedzenie, to pracodawca wiedząc o tym, że umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie danego roku kalendarzowego, udziela urlopu w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, w tym przypadku za 7 miesięcy (niepełny miesiąc pracy zaokrągla się w górę). Nie ma znaczenia przy tym, czy pracownik będzie jeszcze pracować u innego pracodawcy, czy też przejdzie na emeryturę. Istotne jest tutaj rozwiązanie stosunku pracy.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 20 sierpnia 1997 r.  (III ZP 26/97).

 

Ponadto w okresie wypowiedzenia pracodawca może skierować pracownika na urlop wypoczynkowy obliczony w powyższy sposób. Dzięki temu pracodawca nie będzie musiał wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Art. 167kodeksu pracy:
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.


 


 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT