Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Zgodnie z paragrafem 9 rozporządzenia MEN z dnia 1 września 2014 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego...

PORADA PRAWNA

23 marca 2017 Inne

Uczeń posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania z zaleceniem realizacji nauczania w formie indywidualnej w odrębnym pomieszczeniu w szkole, włączenie ucznia w zajęcia z oddziałem klasowym zgodnie z zaleceniem lekarskim. Czy uczeń ma obowiązek uczestniczyć we wszystkich zajęciach z klasą oprócz 8 przyznanych godzin nauczania indywidualnego. Proszę podać podstawę prawną, która reguluje tę kwestię. Jest to uczeń klasy II gimnazjum.

 Zgodnie z paragrafem 9 rozporządzenia MEN z dnia 1 września 2014 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. nr 1157) uczniowi gimnazjum, który przysługuje od 10 do 12 godzin tygodniowo na realizację tegoż nauczania indywidualnego – nie 8 godzin. Dyrektor szkoły może zwiększyć tygodniowy wymiar godzin nauczania indywidualnego – za zgodą organu prowadzącego placówkę. Może też - na wniosek rodziców zmniejszyć ten wymiar godzin ale uczeń nadal będzie musiał zrealizować podstawę programową. To dyrektor szkoły ustala po konsultacjach z nauczycielami oraz w oparciu o potrzeby i możliwości ucznia wynikające z jego stanu zdrowia, jakie przedmioty winien on realizować indywidualnie, a jakie w systemie klasowo- lekcyjnym. Praktyka wskazuje, że na etapie gimnazjum w klasie drugiej przyznaje się uczniowi 11 godzin na realizację przedmiotów tzw. głównych/wiodących i objętych egzaminem gimnazjalnym: język polski – 2 godz., jeden język obcy – 2 godz., matematyka – 2 godz. i po jednej godzinie: historia, geografia, biologia, chemia i fizyka. Natomiast na lekcje z pozostałych przedmiotów uczeń winien uczęszczać z całą klasą. Chyba, że jest podstawa do zwolnienia tego ucznia z lekcji WF – zaświadczenie lekarskie.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT