Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Art. 32 ustawyz 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (ze zm.), Art. 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami...

PORADA PRAWNA

30 marca 2011 Kadry

W mojej szkole pracuje trzech nauczycieli tego samego przedmiotu. Dwoje podlega ochronie ze względu na pełnioną funkcję związkową, jedna podlega ochronie przedemerytalnej. Ponieważ maleje liczba oddziałów, muszę zwolnić jedną z tych osób. Wspomniani nauczyciele pracują w porównywalny sposób, są dyplomowani, mają kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów. Czy w takiej sytuacji mogę zastosować kryterium stażu pracy?

  1. Art. 32 ustawyz 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (ze zm.),
  2. Art. 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ze zm.),
  3. Art. 22 ust. 2, art. 88 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela z dnia 26.01.1982 r.,
  4. Art. 39, art. 42 Kodeksu pracy,
  5. Rozporządzenie RM z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (ze zm.).

 

 Jedną z form ochrony działaczy związkowych są ograniczenia w rozwiązywaniu z nimi umowy o pracę oraz jednostronnej zmianie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika.

 

Ustawa o związkach zawodowych

 Art. 32. 1. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:

1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,

2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt. 1

- z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.

2. Ochrona, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.

3. Zarząd zakładowej organizacji związkowej, reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, wskazuje pracodawcy pracowników podlegających ochronie przewidzianej w ust. 1, w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4.

 

Pracownicy posiadający staż pracy uprawniający ich do przejścia na emeryturę z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego są chronieni przed wypowiedzeniem umowy od 56 roku życia – kobiety i od 61 roku życia – mężczyźni. Dla pewnych kategorii pracowników wiek emerytalny wynosi dla kobiet mniej niż 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65 lat. Zalicza się do nich na podstawie Rozporządzenia RM z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze:

nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską, wymienioną w Karcie Nauczyciela.
  (...)

 Prawo do tej ochrony przed wypowiedzeniem umowy  w trybie art. 39 Kodeksu pracy przysługuje pracownikowi w okresie 4 lat poprzedzających wiek emerytalny.

 

Jednkaże w określonych warunkach można dokonać wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy, co jednak nie wiąże się ze zmianą podstawy zatrudnienia, tj. mianowania.

Gdy w szkole wskutek zmniejszenie liczby oddziałów dochodzi do zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w pełnym wymiarze zajęć, takiemu nauczycielowi można ograniczyć wymiar zatrudnienia do ½ obowiązkowego pensum od nowego roku szkolnego na podstawie art. 22 ust. 2 KN - jeśli nie ma możliwości dopełnienia etatu w innej szkole. Ograniczenie wymiaru zatrudniania wiąże się z proporcjonalnym zmniejszeniem wynagrodzenia, ale nie oznacza zmiany podstawy nawiązania stosunku pracy. Jest to ta sytuacja, kiedy nauczyciel pomimo niepełnego wymiaru etatu zatrudniony jest nadal na podstawie mianowania.

W związku z tym, że pracownicy podlegają równorzędnej ochronie, ten trudny obowiązek podjęcia decyzji dotyczącej osób i sposobu postępowania pozostaje w gestii dyrektora.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT