Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Kwestię tę regulują dwa rozporzadzenia MEN: w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół z dnia 9 lutego 2007 z późn. zmianami -...

PORADA PRAWNA

W szkole niepublicznej specjalnej funkcjonują niewielkie klasy złożone z uczniów z tą samą niepełnosprawnością. Czy istnieje możliwość dokonania zmiany w trakcie roku szkolnego i utworzenia klasy łączonej I i II złożonej z dzieci z autyzmem, której liczebność nie przekracza 4 dzieci? Czy potrzebna jest uchwała rady czy zarządzenie dyrektora do tworzenia klasy? Czy należy zgłosić do kuratorium fakt połączenia oddziałów? Czy nadal prowadzone są dzienniki osobno dla każdego z oddziałów?

 Kwestię tę regulują dwa rozporzadzenia MEN:

  • w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół z dnia 9 lutego 2007 z późn. zmianami - załącznik nr 2 ramowy statut publicznej szkoły podstawowej) - § 5.
  • w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych z dnia 7 lutego 2012 r. z późn. zmianami- § 4. 

Z zapisów wynika jasno, iż

  • Łaczenie klas w szkole podstawowej, w tym w szkole podstawowej specjalnej, występuje tylko:
    • na tym samym etapie edukacyjnym (klasy O-III lub IV-VI) albowiem nie łączy się zajęć w klasach realizujących różne podstawy programowe
    • gdy liczebność dzieci w każdej z klas wynosi mniej niż 10.

 

W ramowym statucie dla gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego takiej możliwości nie ma.

  • Klasy łączone tworzone są na podstawie zatwierdzonego przez organ prowadzący szkołę arkusza organizacyjnego szkoły – także na podstawie aneksu wprowadzającego zmiany w trakcie roku szkolnego. Organ prowadzący i organ nadzoru pedagogicznego powinny wypowiedzieć się w tej sprawie. Z tym, że organ prowadzący nie musi określać sposobu łączenia klas – nie ma takiej delegacji ustawowej.
  • Statut szkoły musi zawierać zapis przewidujący możliwość łączenia klas wraz z opisem w jakim zakresie i na jakich zasadach – należy więc najpierw statut zmodyfikować.

Nie można zapomnieć, że nauczyciel w klasie łączonej musi realizować podstawę programową i że lekcja powinna dotyczyć zagadnień zawartych w programie nauczania różnych klas. W czasie jednej lekcji mogą być więc omawiane różne tematy. Nie ma przepisu decydującego ile dzienników lekcyjnych należy prowadzić w klasie łączonej, zatem decyzja należy do dyrektora szkoły.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT