Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy nie regulują sprawy powoływania komisji ds. bhp. Nie wyklucza to jednak prawa do unormowania przez dyrektora szkoły jej pracy, np. w stosownym regulaminie.Pracodawca...

PORADA PRAWNA

13 listopada 2014 Inne

W szkole pracuje inspektor ds. bhp, który wraz z nauczycielem będącym jednocześnie przedstawicielem związków zawodowych prowadzi komisję ds. bhp Na jaki okres dyrektor powołuje taką komisję? Czy należy pisemnie uregulować pracę takiej komisji?

Przepisy nie regulują sprawy powoływania komisji ds. bhp. Nie wyklucza to jednak prawa do unormowania przez dyrektora szkoły jej pracy, np. w stosownym regulaminie.
Pracodawca jest zobowiązany utworzyć służbę bhp
Jednocześnie przepisy odnoszą się wprost do tworzenia służby bhp. Ten obowiązek wynika wprost z art. 23711 § 1 i 2 Kodeksu pracy oraz przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Kto może zostać inspektorem bhp?

Służbę bezpieczeństwa i higieny pracy stanowią wyodrębnione komórki organizacyjne jednoosobowe lub wieloosobowe powoływane przez pracodawcę zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia.

Podstawą liczebności tej służby jest ilość zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Zgodnie z art. 23711 Kodeksu pracy pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, który posiada kompetencje do wykonywania zadań z zakresu bhp i spełnia wymagania szczegółowo sprecyzowane w § 4 ust. 2 rozporządzenia.

 

Inspektor bhp podlega dyrektorowi

Pracownik, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, podlega bezpośrednio dyrektorowi szkoły. Pełni wobec niego funkcję doradczą, realizując w imieniu dyrektora zadania dotyczące bhp w szkole zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

 

Społeczna inspekcja pracy zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy i chroni prawa pracowników

Natomiast czym innym w szkole jest społeczna inspekcja pracy. Jest to służba społeczna pełniona przez pracowników, która ma na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych określonych w przepisach prawa pracy.

 

Kto może zostać społecznym inspektorem pracy?

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o społecznej inspekcji pracy społecznym inspektorem pracy może być pracownik danego zakładu pracy, który jest członkiem związku zawodowego i nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu pracy.

Społecznego inspektora pracy wybierają i odwołują pracownicy szkoły na okres 4 lat.

 

Inspektor bhp i społeczny inspektor pracy reprezentują różne interesy

Inspektor bhp i społeczny inspektor pracy są pracownikami czuwającymi nad problematyką bhp w szkole. Optyka widzenia problemów bhp w placówce ich różni – jeden reprezentuje pracodawcę, drugi – pracowników. Idealna byłaby sytuacja, w której obaj zgodnie i jednomyślnie działają na rzecz doskonalenia bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT