Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Skreślenia z listy uczniów dokonuje dyrektor szkoły w drodze decyzji administracynej w przypadkach określonych w statucie szkoły - art. 39 ust 2 ustawy o systemie...

PORADA PRAWNA

26 października 2011 Prawo oświatowe

Witam Mam ucznia nie z mojego obwodu w gimnazjum. Jest przyjęty do naszej szkoły od września 2010. W tej chwili powtarza drugą klasę. Uczeń sprawia ogromne problemy wychowawcze. Chciałabym go redelegować do macierzystej szkoły. Proszę o pomoc jak to zrobić zgodnie z przepisami.

Skreślenia z listy uczniów dokonuje dyrektor szkoły w drodze decyzji administracynej w przypadkach określonych w statucie szkoły - art. 39 ust 2 ustawy o systemie oświaty.

 

Aby wszystko było zgodne z prawem:

1. statut musi zawierać zapisy mówiące o tym, w jakich przypadkach można skreślić ucznia (za co)

2. należy poinformować strony (ucznia i rodziców) o wszczęciu postępowania (zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego) 

3. jeżeli są ku temu podstawy, dyrektor szkoły wydaje decyzję w sprawie na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego (bez tego decyzja będzie nieważna).

Zgodnie z ust. 2a tego artykułu nie można skreślić z listy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym, a więc ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum do ukończenia przez niego 18 lat. Przepis ten dopuszcza jedynie możliwość przeniesienia ucznia do innej szkoły przez Kuratora Oświaty.
Jeżeli sprawa dotyczy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym dyrektor występuje z wnioskiem do właściwego Kuratora Oświaty o przeniesienie ucznia do innej szkoły. Wniosek musi zawierać uzasadnienie, w którym opisujemy wszystkie problemy wychowawcze, powołując się na konkretne notatki służbowe nauczycieli, uwagi z dziennika lekcyjnego. Można również wypisać daty kontaktów z rodzicami - generalnie wszystko co udowodni, że szkoła wyczerpała już wszelkie możliwości pomocy, a mimo to efektów nie ma. Bardzo duże znaczenie będzie miało podniesienie, że uczeń wpływa demoralizująco na pozostałych wychowanków, którzy widząc jego bezkarność, sami zaczynają źle się zachowywać.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT