Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Art. 62. 1. ustawy o systemie oświaty: Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad...

PORADA PRAWNA

13 listopada 2011 Prawo oświatowe

Witam. Proszę o wskazówkę, jak powinien wyglądać regulamin rady pedagogicznej dla zespołu szkół (sp z oddziałami przedszkolnymi i gimnazjum). W zespole każda rada zachowuje odrębność. Zebrania odbywają się z w zależności od potrzeb; raz spotyka się tylko rada sp, innym razem tylko gimnazjum, a czasem obydwie rady jednocześnie, np w sierpniu, gdy odbywa się przydział zajęć, bo liczna grupa nauczycieli łączy etat w obydwu szkołach. Jak to uwzględnić w regulaminie rady? Czy to mają być odrębne regulaminy dla sp i gimnazjum? Czy można nazwać regulaminem Zespołu?

Art. 62. 1. ustawy o systemie oświaty:

Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.

1a. (uchylony).

1b. (uchylony).

1c. (uchylony).

2. Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w rozumieniu ustawy.

3. Utworzenie zespołu następuje w trybie art. 58, z tym że akt założycielski wymaga zaopiniowania przez rady pedagogiczne.

4. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek.

 

Z powyższego zapisu wynika, że wszystko zależy od tego, co dany zespół szkół ma zapisane w statucie. Samo połączenie szkół/placówek nie powoduje, że powstaje wspólna rada pedagogiczna (rada zespołu), ale w statucie zespołu można powołać obok rad pedagogicznych poszczególnych szkół/placówek, radę pedagogiczną zespołu. Wówczas w regulaminie takiej rady (i nie tylko, bo w statucie również) należy wskazać kompetencje tej rady, ograniczając je do spraw, w których może ona decydować (np. budżet) - generalnie wszystko, o czym decyduje się wspólnie. Natomiast rady SP i gimnazjum mogą zachować swoje regulaminy, co jest wskazane ze względu na to, że np. nie wszyscy n-le uczą w obu szkołach i nie wszystkie sprawy będą ich dotyczyć.

Reasumując, w zespole szkół mogą wystąpić:

- regulaminy rad pedagogicznych tylko SP i gimnazjum,

- regulaminy rad pedagogicznych: SP, gimnazjum i zespołu,

- regulamin zespołu. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT