Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W związku z przekształceniem MOS z placówki nieferyjnej w feryjną w trakcie roku kalendarzowego, prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w okresie ferii wychowawcy nabędą...

PORADA PRAWNA

26 września 2016 Kadry

Wychowawczyni grupy w ośrodku socjoterapii nie miała możliwości w pełni wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2015 r., ponieważ od 11.09.2015 do 31.08.2016 przebywała na urlopie zdrowotnym. 1 września 2016 r. wróciła do pracy. Natomiast z dniem 1.09.2016 r . weszło w życie rozporządzenie MEN z 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach, w którym w paragrafie 30 ust.2 stwierdza się, że ośrodek socjoterapii prowadzi działalność przez cały rok szkolny jako placówka, w której są przewidziane ferie szkolne. Czy w związku z tym zapisem wychowawca grupy ma prawo do wykorzystania zaległego urlopu?

W związku z przekształceniem MOS z placówki nieferyjnej w feryjną w trakcie roku kalendarzowego, prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w okresie ferii wychowawcy nabędą w dniu poprzedzającym ferie zimowe w 2017 r. za okres pracy liczony od dnia 1 września 2016 r., zgodnie z art. 65 KN. Ponieważ ewentualnie poszczególni pracownicy mogą mieć niewykorzystany urlop wypoczynkowy z czasu, kiedy placówka działała jako nieferyjna, a nie doszło do rozwiązania stosunku pracy, muszą mieć rzeczywistą możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze, mimo że wprost KN nie gwarantuje im takiego prawa, ponieważ formalnie nie nabyli prawa do urlopu uzupełniającego. W przypadku wychowawcy placówki nieferyjnej, który korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa w wysokości proporcjonalnej do części roku faktycznie przepracowanej w takiej placówce (8/12 * 35 dni) z uwzględnieniem wykładni MEN, że urlop dla poratowania zdrowia konsumuje prawo do urlopu wypoczynkowego nauczyciela placówki nieferyjnej za okres nieprzepracowany w danym roku (Odpowiedź Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lutego 2012 r. na zapytanie nr 296 w sprawie wyjaśnienia sytuacji nauczycielki wracającej do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia, pod kątem jej uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, www.sejm.gov.pl). Ponieważ wychowawczyni rozpoczęła urlop zdrowotny jeszcze w 2015 r., za 2016 r. nie przysługuje jej urlop do wykorzystania, ale ewentualnie niewykorzystany urlop za 2015 r. powinien jej zostać udzielony w naturze. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT