Od stycznia 2021 r. MEN wydało kilka rozporządzeń dotyczących zmian w organizacji kształcenia zawodowego.
Oto 4 najistotniejsze w kolejności publikacji:
I. 1 lutego 2021 r. opublikowano w M. P. poz. 122 obwieszczenie MEiN z dnia 27 stycznia 2021 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy (MP z 2021 r. poz. 122).
1. Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy obejmuje:
1) część I określającą cele i zakres oddziaływania prognozy – celem prognozy jest dostarczenie przesłanek do kształtowania oferty szkolnictwa branżowego adekwatnie do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy;
2) część II określającą prognozę szczególnego zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym rynku pracy;
3) część III określającą prognozę istotnego i umiarkowanego zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na danym wojewódzkim rynku pracy.
2. Na podstawie prognozy jest dokonywane różnicowanie kwot ustalanych na uczniów objętych kształceniem zawodowym przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej między poszczególne jednostki samorządu terytorialnego.
3. Część II prognozy zawiera 28 zawodów (nazwa i symbol cyfrowy zawodu) – 24 zawody zostały powtórzone z ubiegłego roku, natomiast pojawiły się cztery nowe zawody (nazwa i symbol cyfrowy zawodu):
1. dekarz 712101,
2. monter nawierzchni kolejowej 711603,
3. technik dekarstwa 311221,
4. technik robotyk 311413
II. 1 lutego 2021 r. opublikowano rozporządzenie MEiN z dnia 27 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 211)
– zmiana dotyczy załącznika nr 2, czyli klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego i wchodzi w życie 1 września 2021 r.
1. Do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego dodano 4 zawody, klasyfikacja po zmianach ujmuje w sumie 221 zawodów, w tym 6 pomocniczych, w których odbywa się kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
Nowe zawody:
1) W technikum (w kwalifikacjach wyodrębnionych w tych zawodach możliwe będzie prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych):
a) technik dekarstwa 311221,
b) technik stylista 311946,
c) technik robotyk 311413;
2) W branżowej szkole II stopnia (w kwalifikacjach wyodrębnionych w tych zawodach możliwe będzie prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych):
a) technik dekarstwa 311221 – na „podbudowie” zawodu dekarz,
b) technik stylista 311946 – na „podbudowie” zawodu krawiec;
3) W szkole policealnej (kształcenie w dwuletniej szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej) – podolog 323014.
2. Od 1 września 2021 r. ulega zmianie kształcenie w szkole policealnej w zawodzie opiekun medyczny o symbolu cyfrowym 532102.
Nastąpiła tu zmiana:
1) wyodrębnionej w tym zawodzie kwalifikacji z: „MED.03. Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej” na: „MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej”;
2) wydłużenie okresu kształcenia z jednego roku do półtora roku;
3) formy kształcenia w zawodzie – będzie ono możliwe jedynie w szkole policealnej prowadzącej kształcenie w formie dziennej lub stacjonarnej (bez możliwości prowadzenia kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub kursach umiejętności zawodowych).
III. 8 czerwca 2021 r. opublikowano rozporządzenie MEiN z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1036) – wchodzi w życie z dniem 1 września 2021 r. Rozporządzenie od 1 września 2021 r. wprowadza zmiany w zawodach technik gazownictwa (o symbolu cyfrowym 311913) oraz technik spawalnictwa (o symbolu cyfrowym 311516):
1) zmiana w zawodzie technik gazownictwa obejmuje zarówno symbole jak i nazwy obu kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie;
2) zmiana w zawodzie technik spawalnictwa polega na dodaniu kolejnej „podbudowy” dla tego zawodu, którą jest kwalifikacja MEC.04. Montaż systemów rurociągowych, wyodrębniona w zawodzie monter systemów rurociągowych – umożliwi absolwentom branżowych szkół I stopnia, którzy kształcili się w zawodzie monter systemów rurociągowych, kontynuowanie nauki w branżowej szkole II stopnia.
IV. 18 czerwca 2021 r. opublikowano rozporządzenie MEiN z dnia 28 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1087) – wchodzi w życie z dniem 1 września 2021 r.
1. W rozporządzeniu:
1) określono podstawy programowe kształcenia w czterech nowych zawodach: technik dekarstwa, technik robotyk, technik stylista oraz podolog;
2) dokonano zmiany podstawy programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny.
2. Kształcenie w powyższych zawodach może być prowadzone od roku szkolnego 2021/2022.
Ponadto w załączniku nr 33 do rozporządzenia określono nowe dodatkowe umiejętności zawodowe:
1) serwisowanie opon pojazdów silnikowych – w zakresie zawodów przyporządkowanych do branży motoryzacyjnej: mechanik pojazdów samochodowych, mechanik motocyklowy, elektromechanik samochodowy, technik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy i blacharz samochodowy;
2) prowadzenie przedsiębiorstwa rolnego zgodnie z zasadami nowoczesnego zarządzania – w zakresie zawodów przyporządkowanych do branży rolno-hodowlanej: mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, pszczelarz, rolnik, technik hodowca koni, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik pszczelarz, technik rolnik, i technik weterynarii oraz zawodów przyporządkowanych do branży ogrodniczej: ogrodnik, technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu.
zwiń >>