Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNYKomunikaty MEN

26. Marsz Żywych z udziałem Minister Edukacji Narodowej

Minister Anna Zalewska w poniedziałek, 24 kwietnia br. wzięła udział w 26. Marszu Żywych. W trzykilometrową trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau wyruszyło wczoraj kilka tysięcy Żydów i Polaków. Obecni byli również ministrowie edukacji z krajów europejskich i Izraela.

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości pod hasłem”Gdy odejdzie ostatni z ocalałych” miało miejsce dzień wcześniej w Operze Krakowskiej. Brali w nim udział przedstawiciele delegacji z całego świata.

Inauguracyjne przemówienie należało do Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowej. Minister edukacji podkreśliła w nim znaczenie Marszu Żywych, w którym udział biorą przede wszystkim młodzi ludzie z całego świata.

– Dzisiejsze spotkanie stanowi bardzo ważny sygnał, jak wielkie znaczenie mają nasze wspólne starania o nauczanie i kultywowanie pamięci o Holokauście – powiedziała szefowa MEN. – Były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau to nie tylko szczególna placówka muzealna – symbol martyrologii, ale również wciąż aktualne ostrzeżenie, które w swoim najokrutniejszym wymiarze dała nam historia – dodała.

Minister Anna Zalewska zwróciła uwagę, że w procesie edukacji niezbędna jest wiedza o Holokauście oraz pamięć o trudnej i bolesnej historii.

– Nie tylko po to, by przypominać światu o tragedii ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady, ale aby pamięć ta stanowiła impuls do odważnego wzięcia odpowiedzialności za losy świata, szczególnie przez młode pokolenia – podkreśliła minister edukacji. – Pamiętając o ofiarach zbrodni sprzed ponad 70 lat, naszą rolą, ale i zobowiązaniem jest pamięć o wydarzeniach, które nie mają prawa już więcej się powtórzyć – powiedziała szefowa MEN.

W niedzielę, 24 kwietnia br., jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości związanych z upamiętnieniem ofiar Holocaustu, minister Anna Zalewska spotkała się z izraelskim ministrem edukacji Naftalli Bennettem. Rozwój systemu edukacji w Polsce i Izraelu były głównym tematem rozmowy ministrów.

Ministrowie edukacji obu krajów poruszali również kwestie kształcenia zawodowego, rozwoju nowych technologii w szkołach oraz innowacyjności. Ważnym punktem rozmów było także znaczenie współpracy między młodymi Polakami, a Izraelczykami, które sprzyja budowaniu przyjaznych relacji między naszymi krajami.

Minister Anna Zalewska podczas rozmowy z ministrem edukacji Izraela podkreśliła, jak duże znaczenie w stosunkach między oboma krajami mają programy edukacyjne realizowane wspólnie przez polskie i izraelskie szkoły.

Ministerstwo Edukacji Narodowej angażuje się w polsko-żydowski dialog na różnych płaszczyznach. Decyzją Ministra Edukacji Narodowej ministerstwo współorganizuje, nadzoruje oraz wspiera wiele inicjatyw edukacyjnych dotyczących wzajemnych relacji i historii obu narodów.

Marsz Żywych to wydarzenie będące hołdem dla ofiar Holokaustu. Pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce 75 lat po rozpoczęciu masowych deportacji europejskich Żydów do obozu Auschwitz. Większość z nich została tuż po przywiezieniu zamordowana przez Niemców w komorach gazowych. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili obywatele Węgier i II Rzeczypospolitej.

Zakończeniem Marszu była ceremonia przy pomniku ofiar obozu, wzniesionym pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny organizowany przez międzynarodową organizację March of the Living, pod auspicjami, którego młodzi ludzie z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady stworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Ważnym punktem uroczystości są spotkania z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami w ustanowione przez izraelski parlament święto Yom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady) jest kulminacją projektu. Pierwszy Marsz odbył się w 1988 roku.

W tegorocznym Marszu Żywych udział wzięło 1287 uczniów z 30 szkół z całej Polski. W sumie w wydarzeniu tym uczestniczyło blisko 12 000 osób z całego świata.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2017/04/25

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2020 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT