Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Wiceminister Maciej Jakubowski na posiedzeniu Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu

- Współpraca na poziomie Unii Europejskiej jest niezbędna w obszarze nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych, abyśmy mogli konkurować z uczelniami amerykańskimi - powiedział Maciej Jakubowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, w trakcie debaty nad kwestiami związanymi z otwartymi zasobami edukacyjnymi. Dyskusja odbyła się 25 listopada w Brukseli, podczas posiedzenia Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu.

Wiceminister Maciej Jakubowski, dzieląc się polskimi doświadczeniami, wymienił program „Cyfrowa szkoła", która pozwolił Polsce na weryfikację przyjętego modelu realizacji przedsięwzięcia dotyczącego rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie cyfryzacji edukacji.

 

Uczestniczący w posiedzeniu ministrowie edukacji podzielili się przykładami krajowych doświadczeń oraz reagowali na kwestie, poruszone przez zaproszonych do udziału w debacie ekspertów: Uschi Schreiber z Global Government and Public Sector Leader for Ernst and Young oraz Giovanni Azzone, rektora Politechniki Mediolańskiej.

 

Ministrowie edukacji przyjęli konkluzje na temat skutecznego przywództwa w edukacji, w których podkreśla się, że rekrutowanie, przygotowywanie i zatrzymywanie odpowiednich osób jako liderów w instytucjach edukacyjnych oraz stwarzanie im korzystnych warunków do doskonalenia zawodowego mają kluczowe znaczenie dla wysokiej jakości edukacji. Ministrowie przyjęli także konkluzje na temat globalnego wymiaru europejskiego szkolnictwa wyższego.

 

W trakcie posiedzenia Rady UE ministrowie do spraw młodzieży odbyli debatę na temat wypracowania i przyjęcia w trakcie greckiej prezydencji Planu Pracy w dziedzinie polityki dotyczącej młodzieży. Najczęściej zwracano uwagę na sytuację młodych ludzi na rynku pracy i wysokie bezrobocie młodzieży. Wiceminister Maciej Jakubowski podkreślił, że Polska osiąga dobre rezultaty w zakresie ograniczania zjawiska wczesnego kończenia nauki, ale wciąż wyzwaniem jest współpraca edukacji z rynkiem pracy. Dlatego w Polsce prowadzona jest modernizacja kształcenia zawodowego, w wyniku której upowszechnia się współpracę szkół i pracodawców, co powinno umożliwić szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do oczekiwań pracodawców

 

Rada przyjęła również konkluzje na temat zwiększania włączenia społecznego niepracującej, niekształcącej i nieszkolącej się młodzieży. Dokument odnosi się do obecnej sytuacji osób młodych, które nie są zatrudnione, nie uczą się i nie uczestniczą w szkoleniach i jednocześnie zawiera propozycje działań, które mają na celu ich włączenie społeczne.

 

W posiedzeniu uczestniczyli m.in. Androulla Vassiliou, Komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności, młodzieży i sportu, Jan Truszczyński, Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury oraz Jarosław Pietras, Dyrektor Generalny w Sekretariacie Generalnym Rady UE.

Data: 2013/11/27

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT