Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r., poz. 2369)...

PORADA PRAWNA

Chciałabym poznać opinie na temat praktycznych rozwiązań z zakresu: - czasu pracy - zasad jego ewidencjonowania, - urlopów wypoczynkowych nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych szkołach, - jak ewidencjonować nieobecność nauczycieli w szkole, gdy nie jest to czas ich urlopu (np. między świętami Bożego Narodzenia nie przychodzą do pracy, ale nie mają urlopu)

Na podstawie § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r., poz. 2369) pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika ewidencję czasu pracy, zawierająca informacje o: liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczbie godzin nadliczbowych, dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia (np. urlopy wypoczynkowe i inne), rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy, rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy, wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy. W związku z tym w dniach, gdy nauczyciel jest nieobecny w pracy w czasie, gdy w szkole nie odbywają się zajęcia, wpisuje się nieobecność usprawiedliwioną, gdy nauczyciel np. korzystał ze zwolnienia lekarskiego, opieki nad dzieckiem lub innego zwolnienia z pracy albo nieobecność nieusprawiedliwioną, gdy nauczycielowi zlecono jakąś konkretną pracę w czasie nieobecności uczniów, ale nauczyciel jej nie wykonał (§ 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 1632). Natomiast obecność w pracy odnotowuje się, gdy pracodawca zlecił nauczycielowi wykonywanie pracy poza siedzibą szkoły i nauczyciel ją wykonywał albo gdy nauczycielowi nie przydzielono żadnych zadań i nie zobowiązano do stawienia się w szkole (tzw. niezawiniony przestój).
W pytaniu nie sprecyzowano, jakie wątpliwości dotyczą czasu pracy i urlopów nauczycieli a więc ogólnie należy wskazać, że w niepublicznych szkołach dotyczą ich takie same regulacje, co pracowników niepedagogicznych, czyli pełnoetatowy nauczyciel ma do przepracowania 40 godzin tygodniowo w ciągu 5 dni oraz korzysta z urlopu w wymiarze 20 albo 26 dni, gdy ma co najmniej 10 - letni staż (art. 129 § 1, art. 154 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT