Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zakres zadań nauczycieli związanych z prowadzeniem obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowaniem tych...

PORADA PRAWNA

19 września 2017 Prawo oświatowe

Czy 6-latkom (ur. w 2011r.) w bieżącym roku szkolnym dokonujemy diagnozy pedagogicznej i do 30 kwietnia 2018r. przekazujemy rodzicom informację o gotowości szkolnej dziecka? Co robimy dla 5 latków (ur. w 2012r.)? Czy też dokonujemy diagnozy pedagogicznej i przekazujemy rodzicom informację o gotowości szkolnej? Z jakich przepisów to wynika? Proszę o szerszą interpretację.

Zakres zadań nauczycieli związanych z prowadzeniem obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowaniem tych obserwacji określa statut każdego przedszkola (art. 102 ust. 1 pkt 12 lit. d), art. 172 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59). Spod prowadzenia obserwacji przepisy nie wykluczą żadnej grupy wiekowej przedszkolaków.
Zgodnie z § 3 ust. 4 i § 4 ust. 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, Dz.U. z 2017 r., poz. 170 przedszkole wydaje rodzicom dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej w terminie do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek (dotyczy sześciolatka w przedszkolu) albo może rozpocząć naukę w szkole podstawowej (dotyczy pięciolatka w przedszkolu, który na wniosek rodzica może rozpocząć naukę w szkole w wieku 6 lat - art. 36 ust. 1 p.o.). Informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej wydaje się na podstawie dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w przedszkolu. Z kolei z podstawy programowej wynika, że nauczyciele opracowują diagnozę dojrzałości szkolnej dla tych dzieci, które w danym roku mają rozpocząć naukę w szkole (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dz.U. z 2017 r., poz. 356). Przedszkole ma obowiązek opracowania diagnozy dla dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Natomiast nie do końca jasny jest obowiązek w zakresie dzieci pięcioletnich. Na korzyść rodziców można przyjąć, że skoro diagnoza ma pomóc rodzicom pięciolatków w podjęciu decyzji o ewentualnym wcześniejszym rozpoczęciu nauki dziecka w szkole, to również odnośnie nich należy sporządzić taki dokument, skoro ten dalej idący wniosek można wysnuć z rozporządzenia MEN z dnia 18 stycznia 2017 r., które precyzuje zasady wystawiania omawianego dokumentu. Dopuszczalna jednak jest również interpretacja w oparciu o podstawę programową, że skoro nauczyciel ma sporządzić diagnozę odnośnie dzieci, które mają rozpocząć naukę w szkole, diagnozę sporządza się na wniosek rodzica pięciolatka, który rozważa zapisanie dziecka w wieku 6 lat do szkoły. Rodziców należałoby poinformować o możliwości składania takich wniosków.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT