Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy bibliotekarzowi szkolnemu w ramach pensum można powierzyć stałą opiekę nad uczniami nieuczęszczającymi na religię? Dziękuję za odpowiedź.
Opiekę nad uczniem, który nie korzysta z nauki religii lub etyki, można powierzyć każdemu nauczycielowi, który w
czasie trwania tych lekcji może przejąć nad nim nadzór. Dyrektor szkoły powinien zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w czasie zajęć organizowanych przez szkołę kierując go na zajęcia wychowawcze lub przekazując pod opiekę określonej osoby zgodnie z art. 68 ust. 3 i 6 ustawy Prawo oświatowe, art. 7 ust. 1 i 2 pkt 6 Karty Nauczyciela oraz § 2 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. i § 3 ust. 3 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r.
W szkołach zajęcia religii i etyki uwzględnia się w tygodniowym rozkładzie zajęć. Uczeń, który nie uczęszcza na lekcje religii lub etyki powinien w czasie ich trwania mieć zapewnioną opiekę lub zajęcia wychowawcze. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do dyrektora szkoły, który ma obowiązek zapewnić wszystkim uczniom bezpieczeństwo w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Może on:
- wskazać zajęcia, na które uczeń powinien uczęszczać w czasie trwania lekcji religii lub etyki i pozostawać pod opieką osoby prowadzącej te zajęcia (np. zajęcia świetlicowe),
- powierzyć nadzór nad uczniem określonej, uprawnionej do sprawowania tego nadzoru osobie - nauczycielowi, bibliotekarce, pedagogowi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile dni urlopu i ile godzin należy się nauczycielowi religii pracującemu w przedszkolu na 2/22 etatu. Pracuje 2 dni w tygodniu po 1 godzinie.
- Ile dni urlopu uzupełniającego za 2014 r. należny się dyrektorowi szkoły, który wykorzystał 14 dni ferii, od 20.07 do 20.08 przebywa na zwolnieniu lekarskim. 21.08. rozpoczyna pracę w ramach przygotowania roku szkolnego? Jeżeli od 18.08. miałby zlecony nadzór nad remontami to czy dni 15,16,17 są dniami urlopu?
Dyrektor wykorzysta łącznie za 2014 rok 6 tygodni i 3 dni urlopu. Urlop uzupełniający, zgodnie z Kartą Nauczyciela, przysługuje za maksymalnie 8 tygodni i tylko za niewykorzystanie urlopu z powodu choroby oraz innych urlopów (poza zdrowotnym), jak również z powodu zlecenia przez organ prowadzący nadzoru nad remontami i inwestycjami lub realizacji innych zadań zleconych. Praca związana z rozpoczęciem roku szkolnego nie mieści się w powyższym wyliczeniu. Zlecenie nadzoru nad remontami od 18.08 nie może mieć miejsca, gdyż do 20.08 dyrektor przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dopiero okres po 20.08 stanowiłby podstawę do urlopu uzupełniającego. Biorąc powyższe pod uwagę, dyrektorowi przysługiwałby urlop uzupełniający w wymiarze 1 tygodnia i 4 dni.
Proszę wskazać które dni policzono jako dni urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zwrócić się do nauczycielki będącej na L4 - ciąża, o przedłożenie zaświadczenia lekarskiego z którego wynikać będzie, że rokuje bądź nie powrót do pracy przed planowanym terminem porodu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ocena pracy nauczyciela na wniosek kuratorium oświaty. Kuratorium Oświaty skierowało się do mnie z wnioskiem o dokonanie oceny pracy nauczyciela. Pismo zostało sporządzone 27 czerwca, a wpłynęło 3 lipca. Od której daty powinnam liczyć 3 - miesięczny okres na dokonanie oceny? Czy można ten okres obliczyć z pominięciem wakacji? Czy powinnam poinformować nauczyciela już teraz o dokonywanej ocenie jego pracy, czy też mogę to zrobić na konferencji rozpoczynającej rok szkolny? Czy w przypadku, gdy kuratorium wnioskowało o ocenę, wyśle swojego przedstawiciela i również przedstawi swoją część oceny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy 1 września 2021 r. rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego do 31 maja 2024 r. Czy po zmianach zmienia się coś w jego stażu? Czy będzie on trwał krócej? Jeśli tak, to do kiedy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe