Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel historii może uczyć wos-u w gimnazjum?
Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do prowadzenia zajęć w gimnazjum posiada osoba, która ukończyła:
- studia wyższe na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem,
- studia wyższe na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu,
- studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny
oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
W opisanym przypadku, nauczyciel musiałby udokumentować, że zakres studiów z historii obejmował treści wiedzy o społeczeństwie.
W wielu szkołach nauczyciele historii uczą również wos-u na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów - kwalifikacje zostały im uznane. Osoby takie, zgodnie z § 28 rozporządzenia, jeżeli były zatrudnione w dniu wejścia w życie rozporządzenia, zachowały nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka języka niemieckiego zatrudniona jest w naszej szkole od 1996, wykorzystała urlop dla poratowania zdrowia dwa razy:
01.12.2016 – 30.11.2017,
13.05.2013 – 28.06.2013
w sumie rok i 47 dni.
Czy i ile należne jest dla nauczycielki w kolejnych latach urlopu dla poratowania zdrowia?
Dwie niezależne od siebie instytucje podały nam sprzeczne informacje. KO, że nie jest należne nic, ponieważ miała możliwość korzystania dwa razy i wykorzystała swój limit niezależnie od tego, że nie były to pełne lata. Druga osoba w OP podaje nam jako podstawę artykuł 73 us. 8 KN i określa, że nauczycielce został jeszcze rok do wykorzystania.
Ile urlopu pozostało do wykorzystania nauczycielce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Medycyna pracy - badania pracowników niepedagogicznych. Proszę o opinię czy osoby zatrudnione na stanowiskach woźnych powinny być kierowane na badania sanitarno - epidemiologiczne (obsługa stołówki polegająca na pomocy dzieciom przy odbieraniu posiłków i sprzątaniu pomieszczenia "jadalni" oraz osoby sprzątające pomieszczenia sanitarne).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela który otrzymał mandat do rady gminy. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor może zwolnić nauczyciela do udziału w sesji. Jak to powinno być odnotowane w dokumentacji szkolnej, czy w tym dniu nauczyciel ma płacone gdyż za udział w sesji otrzymuje dietę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który został skierowany na kwarantannę lub izolację domową w okresie ferii szkolnych zimowych lub letnich 2022, może złożyć stosowne oświadczenie, że przebywa na urlopie i prosi o nierozliczanie chorobowego, aby otrzymać wynagrodzenie urlopowe zamiast chorobowego? Czy w sytuacji złożenia takiego oświadczenia przez nauczyciela ZUS może podważyć wypłatę chorobowego lub zasiłku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS jest zapis m.in. dotyczący osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych, który brzmi: byli pracownicy - emeryci i renciści (w okresie pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy), którzy przeszli na emeryturę lub rentę bezpośrednio ze szkoły, osiągnęli status emeryta/rencisty, oraz ich współmałżonkowie. Czy pracownik - konserwator który przez 10 lat pracował jako rencista i w maju została rozwiązana umowa za porozumieniem stron (z uwagi na stan zdrowia - choroba nowotworowa) może korzystać ze świadczeń socjalnych? Czy należny zmodyfikować zapis w regulaminie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe