Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia, może być wyznaczony na kierownika lub opiekuna wycieczki czy imprezy?
NIE. W okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel jest zwolniony ze wszelkich obowiązków w szkole.Urlop zwalania nauczyciela z obowiązków wynikających z obowiązującego stosunku pracy
Oznacza to, że w czasie urlopu nauczyciel nie może wykonywać zatrudnienia i działalności sprzecznej z celami urlopu. Chodzi zwłaszcza o aktywność o takim charakterze, jaką wykonywał dotychczas. W art. 73 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela stwierdza się, że w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej.
Podjęcie stosunku pracy lub działalności zarobkowej w czasie urlopu skutkuje powrotem do pracy
W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel jest zobowiązany do powrotu do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Higienistka szkolna wynajmuje pomieszczenie w naszej placówce raz w tygodniu przez 4 godziny. Czy z tego tytułu powinniśmy pobierać opłaty za wynajem? Jaka jest podstawa prawna? Czy może być zwolniona z tych opłat, tylko na jakiej podstawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W ostatnim czasie rozpoczęła się w moim przedszkolu kontrola RIO w wyniku kontroli dowiedziałam się dopiero teraz, że moi pracownicy dozorcy, intendentka, wolontariuszka która uczy hiszpańskiego, spożywając posiłki powinni płacić za nie ze stawką 8% vat. Moja placówka nie ma kasy fiskalnej, ani nie ma zgłoszenia do vat, księgowa też tym się nie interesowała. Jak dalej przebiegnie postępowanie wobec mnie i księgowej, jakie kary poniosę, kontrola RIO dalej trwa może jest jakieś racjonalne usprawiedliwienie tego faktu. Dodam, że przedszkole jest jednostką budżetową podległą samorządowi gminy. Proszę podać od kiedy za takie posiłki, które spożywa personel obsługowy i administracyjny należy płacić vat . Pozdrawiam i czekam na odpowiedź i ukierunkowanie jak mam postąpi, abym nie została zwolniona z funkcji dyrektora.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W kwietniu 2013r. uczeń klasy III naszej szkoły uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Z końcem roku szkolnego został klasyfikowany i promowany do klasy IV. Uczeń do dnia dzisiejszego przebywa w Klinice Budzik. Pod koniec września rodzic dostarczył zaświadczenie z kliniki, że syn jest ich pacjentem. Dopiero 16.12.2013r. otrzymaliśmy informację ze szkoły specjalnej w W-ie, że uczeń spełnia tam obowiązek szkolny i jest objęty indywidualnymi zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi w roku szkolnym 2013/2014. W związku z tym, czy mamy klasyfikować ucznia za pierwsze półrocze (taką informację uzyskałam z kuratorium) z adnotacją, że spełnia obowiązek w innej szkole, czy należy skreślić go z listy uczniów klasy IV (do momentu, gdy ponownie będzie mógł uczęszczać do naszej szkoły? Czy też należy dalej traktować go jako naszego ucznia, usprawiedliwiać nieobecności. Co wtedy będzie na koniec roku szkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego zaatakował ratownika na stanowisku pracy w krytej pływalni, która wchodzi w skład zespołu szkół (nauczyciel na urlopie wakacyjnym). Obydwaj są pracownikami zespołu szkół. Interweniowała policja i nauczyciel został zatrzymany. Następnego dnia został zatrzymany ponownie oraz po badaniu lekarskim przewieziony do szpitala psychiatrycznego na leczenie (wyrywał kraty kanalizacyjne z ulicy i rzucał w stronę aut). Nauczyciel w przeszłości był leczony i przebywał już w szpitalu psychiatrycznym. Ratownik odmawia złożenia skargi, tłumacząc się, że to choroba, a są kolegami. Pracownicy pływalni są przestraszeni agresją nauczyciela. Osobiście mam obawy, że podobne zachowanie może mieć miejsce wobec nauczycieli, uczniów oraz mnie. Jest niebezpieczny dla społeczeństwa. Ponadto w przeszłości pomógł w przygotowaniu się do egzaminu sprawnościowego wielu pracownikom służb mundurowych. Sam startował w zawodach, podnosząc ciężary. Jest silny i sprawny fizycznie. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor, aby wszyscy w szkole czuli się bezpiecznie? W mojej ocenie nauczyciel nie powinien pracować w szkole.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła jako podatnik VAT
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe