Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel posiadający tytuł zawodowy licencjata uzyskany na kierunku filologia polska w specjalności nauczycielskiej z oligofrenopedagogiką i tytuł magistra filologi polskiej posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej? Jakie kwalifikacje są odpowiednie do tego typu pracy?
§ 7. 1. rozporządzenia MEN z dnia 24 lipca 2015 r.w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 7 sierpnia 2015 r. poz 1113) mówi, że szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi i szkołach integracyjnych zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Zatem kwalifikacje nauczyciela wspomagającego powinny być dostosowane do potrzeb dzieci, z jakimi będzie pracował.
Moim zdaniem w/w osoba ma wymagane kwalifikacje do bycia nauczycielem wspomagającym w klasie integracyjnej – o ile jest to szkoła podstawowa, i w tej klasie znalazły się dzieci z niepelnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim (rzadziej w stopniu umiarkowanym) wskazanym orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Co do zasady indywidualna ocena kwalifikacji nauczyciela, czyli zbieżności jego wykształcenia z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć oraz wykonywanych zadań, należy do dyrektora szkoły. Dyrektor przy określeniu kwalifikacji nauczyciela powinien przeanalizować orzeczenia dzieci z klasy integracyjnej i na tej podstawie określić swoje wymagania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel- mgr z przygotowaniem pedagogicznym, który ukończył kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w szkole podstawowej?
- Nauczyciel kontraktowy od 20.01. do 14.02.2016 r. (26 dni) przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem. Ferie zimowe w szkole w bieżącym roku szkolnym trwają od 1.02. - 14.02.2016 r. 1. Kiedy należy nauczycielowi oddać 14 dniowy urlop za ferie zimowe. Bezpośrednio po zakończeniu ferii (np. 15 - 28.02.) czy można w okresie wakacji letnich?; 2. Nauczyciel 31 maja 2016 kończy staż na n-la mianowanego czy w związku z powyższym staż ulegnie przedłużeniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel matematyki wracający z urlopu bezpłatnego (praca w kuratorium) ma wrócić do pracy na stanowisko n-la matematyki, czy może mieć np. edukację wczesnoszkolną (do której ma też kwalifikacje), i czy musi wrócić na pełen etat?
- Nauczyciel odchodzi ze szkoły – przechodzi na emeryturę. W obecnej szkole zaczął pracę na skutek przeniesienia. Z poprzedniego miejsca zatrudnienia nie wydano mu jednak świadectwa pracy. Czy na podstawie teczki akt osobowych, w której znajduje się umowa o pracę zawarta przez nauczyciela z dyrektorem innej szkoły, można wystawić nauczycielowi świadectwo pracy, które będzie uwzględniać także okres pracy w poprzedniej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z jakiego wymiaru należy rozliczać dyrektora i wicedyrektora? Dyrektor szkoły podstawowej realizuje obowiązkowych 5 godzin, a wicedyrektor 9. Na pozostałe godziny Rada Gminy uchwałą ustaliła zniżkę. Uchwała nie normuje wymiaru, z jakiego należy rozliczać dyrektorów. Czy dyrektor może realizować 5 godzin w świetlicy, a wicedyrektor 9 godzin jako nauczyciel współorganizujący kształcenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe