Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zasady uzyskiwania przez nauczycieli kolejnych stopni awansu zawodowego określone zostały w rozdziale 3A ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019...

PORADA PRAWNA

22 października 2020 Awans zawodowy

Czy nauczycielka, która w lipcu 2019 r. zdała egzamin na stopień nauczyciela mianowanego, następnie przez ok. pół roku była na zwolnieniu lekarskim, później pół roku na urlopie macierzyńskim, mogła rozpocząć we wrześniu 2020 r. staż na stopień nauczyciela dyplomowanego?

Zasady uzyskiwania przez nauczycieli kolejnych stopni awansu zawodowego określone zostały w rozdziale 3A ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574 z późn. zm.).
Artykuł 9d ust. 1 KN stanowi, że nauczyciel ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły.
Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Staż trwa 2 lata i 9 miesięcy. Minimalny wymiar zatrudnienia, który umożliwia rozpoczęcie i kontynuowanie stażu, to ½ obowiązkowego wymiaru zajęć (w przypadku umowy o pracę, gdyż mianować można nauczyciela tylko na cały etat).
Przerwy wydłużające okres stażu:
• w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,
• w przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze,
• jeżeli nieobecność nauczyciela w pracy spowodowana była urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopem macierzyńskim, dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem rodzicielskim lub urlopem ojcowskim, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,
• gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa powyżej, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
W przedstawionym stanie faktycznym okres niezdolności do pracy z powodu choroby nie przekroczył jednego roku. Z kolei nieobecność związana z urlopem macierzyńskim nie przekroczyła roku i 6 miesięcy. Z uwagi na powyższe, nauczyciel mógł rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT