Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organ prowadzący ma prawo zabronić godzin ponadwymiarowych dyrektorowi, który korzysta z obniżonego wymiaru godzin zajęć?
Nie. Zgodnie z art. 42a ust. 3 Karty Nauczyciela (dalej: KN) dyrektor korzystający z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć może mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe.Nauczyciel korzystający z obniżonego wymiaru zajęć nie może mieć godzin ponadwymiarowych
KN wskazuje, że zakaz przydzielania godzin ponadwymiarowych nauczycielom mającym obniżony tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nie dotyczy dyrektora szkoły. Natomiast żaden przepis KN nie upoważnia organu prowadzącego do ustalania innych niż wymienione w ustawie ograniczeń w przydzielaniu i świadczeniu godzin ponadwymiarowych.
Dyrektor może realizować godziny ponadwymiarowe przy obniżonych wymiarze zajęć
Zgodnie z art. 42 ust. 6 KN dyrektorowi szkoły obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka przysługuje odprawa emerytalna nauczycielowi po 35 latach pracy, przy jednoczesnym zmniejszeniu oddziałów w szkole od 1 września 2018 roku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakiej umowy można zatrudnić w przedszkolu niepublicznym nauczyciela wspomagającego dla dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw MEN zmienia przepis art. 10a KN, dotyczący zatrudniania nauczycieli tylko i wyłącznie na umowę o pracę.
Zgodnie z nowym zapisem, który wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Pytanie PIERWSZE dotyczy umowy dla nauczycieli w liceum dla dorosłych pracującym w systemie zaocznym. Czy bazując na powyższym zapisie można od stycznia zmienić umowy o pracę dla nauczycieli na jak było wcześniej umowę-zlecenie?
Nadmieniam, że w skali miesiąca czyli 4 tygodni żaden nauczyciel nie przekracza 16 godzin zajęć ze słuchaczami.
Pytanie DRUGIE: Czy możliwe jest także podpisanie umowy z nauczycielem prowadzącym własną działalność gospodarczą w zakresie związanym z nauczaniem danego przedmiotu podpisanie umowy o współpracy i rozliczanie się co miesiąc na podstawie wystawionych przez niego faktur?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przykład: Nauczycielka zatrudniona w szkole na pełny etat i ma orzeczenie o niepełnosprawności (stopień umiarkowany). Czy pracodawca ma rację twierdząc, że w tym przypadku wskazana jest jak największa liczba okienek w planie lekcyjnym i czy jakieś prawo to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z pensum 18h prowadzi dodatkowo zajęcia rewalidacyjne. Z jakiego pensum ma mieć przydzielone te dodatkowe godziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe