Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 168 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) osoby prawne (niebędące jednostką samorządu terytorialnego) i...

PORADA PRAWNA

07 lipca 2022 Prawo oświatowe

Czy w niepublicznym liceum o uprawnieniu szkoły publicznej prowadzonej przez osobę fizyczną jest obowiązek istnienia samorządu i rady szkoły? W statucie jest zawarta informacja, że w szkole może działać samorząd uczniowski. Czy jest obowiązek posiadania takiego organu?

Stosownie do art. 168 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) osoby prawne (niebędące jednostką samorządu terytorialnego) i osoby fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Szczegółowe zasady działania szkół niepublicznych są wskazane w rozdziale 8 Prawa oświatowego. Szkoły niepubliczne muszą stosować takie same zasady klasyfikowania i promowania uczniów jak w szkołach publicznych, co wiąże się z obowiązkiem powołania rady pedagogicznej.

Na podstawie art. 172 ust. 1 Prawa oświatowego szkoła niepubliczna działa na podstawie statutu nadanego przez osobę prowadzącą. Stosownie do art. 172 ust. 2 pkt 3 Prawa oświatowego statut szkoły niepublicznej określa organ szkoły oraz zakres ich zadań.
Jeżeli chodzi o szkoły publiczne, to ustawodawca wskazał jakie organy są obowiązkowe w takich szkołach: dyrektor, rada pedagogiczna, rada rodziców (rada szkoły), samorząd uczniowski. W przypadku szkół niepublicznych rada rodziców (szkoły) i samorząd uczniowski nie muszą funkcjonować, powołuje się je tylko wówczas, gdy tak stanowi statut szkoły.

Reasumując, w niepublicznym liceum o uprawnieniu szkoły publicznej prowadzonej przez osobę fizyczną nie ma obowiązku istnienia samorządu uczniowskiego i rady szkoły.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT