Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Co do zasady, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem, który jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy. Pełni on bardzo ważną...

PORADA PRAWNA

Czy w regulaminie ZFŚS można wprowadzić zapis, że z dofinansowania wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą, pracownicy zatrudnieni lub pełnozatrudnieni nabywają prawo do tego świadczenia po przepracowaniu 2 lat w szkole (podstawa prawna)?

Co do zasady, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem, który jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy. Pełni on bardzo ważną rolę w realizacji tej działalności. W art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS wyrażona została generalna zasada dysponowania środkami pochodzącymi z funduszu – w oparciu o kryterium socjalne.
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1352 z późn. zm.) osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Jeżeli chodzi o gospodarowanie środkami ZFŚS, to należy pamiętać o tym, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Oznacza to tylko tyle, że świadczenia z funduszu nie należą się każdemu pracownikowi placówki oświatowej, ale tylko osobom będącym w trudnej sytuacji. W środowisku oświatowym panuje przekonanie, że świadczenia z ZFŚS powinny być przyznawane wszystkim pracownikom po równo. Jest to błędne rozumowanie.
Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Wynika z tego, że związki działające u pracodawcy niejako powinny być współautorami regulaminu.
Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należą się tylko potrzebującym i bez znaczenia jest tu okres i wymiar zatrudnienia. Takie zapisy regulaminu powinny być zakwestionowane przez związki zawodowe, gdyż pozostają one w sprzeczności z celem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT