Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy wychowawca przedszkola po ukończeniu studiów podyplomowych "Resocjalizacja" (trwających 3 semestry) ma kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku pedagoga w szkole podstawowej?
Do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego w szkole podstawowej wymagane jest ukończenie innego kierunku studiów wyższych niż zgodny z prowadzonymi zajęciami oraz studiów podyplomowych w zakresie prowadzonych zajęć (§ 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575). Studia podyplomowe z resocjalizacji raczej nie mogą zostać uznane za studia w zakresie prowadzonych zajęć na stanowisku pedagoga szkolnego, ponieważ obejmują nabycie wiedzy z niewielkiego zakresu zadań wykonywanych tym stanowisku, które określa § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 r., poz. 1591). Natomiast najlepiej o interpretację kwalifikacji nauczyciela zwrócić się do kuratora oświaty, który w tym zakresie sprawuje nadzór pedagogiczny (art. 55 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Publiczna szkoła podstawowa korzysta z projektu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego „Świat Nauki”, przeznaczonego dla uczniów w formie wyjść np. do planetarium, centrum przyrodniczego. Dyrektor wyznacza nauczyciela (wychowawcę danej klasy) do sprawowania opieki nad uczniami. Zadaniem nauczyciela jest doprowadzenie dzieci do wskazanego miejsca, opieka w trakcie zajęć i w drodze powrotnej do szkoły. Dyrektor nie ma wpływu na ustalenie terminu i godzin wyjść, otrzymuje odgórnie grafik zajęć. Przykładowo wyznaczony nauczyciel (wychowawca danej klasy) zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela ma danego dnia godziny w planie lekcyjnym od 08.00 do 12.25, a wyjście z uczniami przewidziane jest w godz. od 11.00 do 16.15. Jak należy potraktować ww. godziny poza planem lekcyjnym? Czy są to godziny w ramach art.42 Karty Nauczyciela, czy też dodatkowe godziny ponadwymiarowe, za które należy się nauczycielowi wynagrodzenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik na 1.11.2018r. ma 19 lat pracy z z dniem 21.11.2018r. osoba ta przyniosła od Radcy Prawnego pozytywną opinię - zaliczenie do lat pracy pasionki 2 lata. Czy Dyrektor ma obowiązek wypłacić jubilatkę na 20 lat?, czy powinien wypłacić ją dopiero na 25 lat ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasza nauczycielka od 29.06.2016 r. do 10.09.2016 r. była na zwolnieniu lekarskim (ciąża); 11.09.2016r urodziła dziecko i przebywała na urlopie macierzyńskim do 01.08.2017 r. Od 02.08.2017 powróciła do pracy bardzo proszę o odpowiedź ile należy się nauczycielce urlopu uzupełniającego i do kiedy może go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 1 września do 24 października należy się DWR za okres zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych - Interpretacja prawna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe