Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na tego samego pracownika pedagogicznego i niepedagogicznego dokonuje się tylko jednego odpisu na ZFŚS w danym roku. W sytuacji, gdy przez część roku ta sama osoba ma status...

PORADA PRAWNA

Jak naliczyć odpis na ZFŚS na emerytowanego nauczyciela, którego ponownie zatrudniliśmy w naszej szkole? Czy uwzględnić go podwójnie: jako naszego emeryta oraz jako pracownika? Czy powinnam naliczyć odpis w wysokości 5% pobieranej przez niego emerytury - zgodnie z art.53 ust.2 KN, a dodatkowo wliczyć go do planowanej na 2016 r. (a na koniec 2015 roku - do przeciętnej) liczby zatrudnionych nauczycieli w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i dokonać odpisu zgodnie z art.53 ust.1 KN? A jak postąpić w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika obsługi, który przeszedł na emeryturę? Czy mogę wliczyć go do liczby zatrudnionych pracowników, na których nalicza się odpis i dodatkowo wliczyć go do liczby emerytów, na których dokonuję zwiększonego odpisu w wysokości 6,25% podstawy?

Na tego samego pracownika pedagogicznego i niepedagogicznego dokonuje się tylko jednego odpisu na ZFŚS w danym roku. W sytuacji, gdy przez część roku ta sama osoba ma status pracownika („powracającego” z emerytury) oraz emeryta, uwzględnia się proporcjonalnie części roku dla każdego z tych statusów przyjmując, że 1 miesiąc pracy lub emerytury = 1/12.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 111) odpis podstawowy nalicza się w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Z kolei przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12 (§ 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, Dz. U. Nr 43, poz. 349), co nakazuje uwzględnianie rzeczywistej liczby pracowników oraz emerytów i dodatkowo weryfikację liczby pracowników/emerytów na koniec danego roku.

Dla emerytowanego nauczyciela odpisu dokonuje się w następujący sposób: (x/12 * 5% pobieranej emerytury), co dotyczy części roku, w której miał status emeryta + (y/12 * odpis z art. 53 ust. 1 KN) co dotyczy przepracowanej części roku po „powrocie” z emerytury.
Analogicznie wylicza się odpis dla pracownika niepedagogicznego: (x/12 * 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego), co dotyczy statusu emeryta nie posiadającego zatrudnienia przez część roku, o ile jednostka oświatowa na zasadzie dobrowolności dokonała zwiększenia odpisu na emerytów i rencistów (art. 5 ust. 5 UoZFŚS) + (y/12 * odpis z art. 5 ust. 2 UoZFŚS), co dotyczy okresu zatrudnienia w danym roku po „powrocie” z emerytury.

Gdyby natomiast nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny przepracowali cały rok w ramach stosunku pracy, mimo posiadania uprawnień emerytalnych, na potrzeby ZFŚS są traktowani jak pracownicy i dokonuje się dla nich odpisów tylko jak dla pracowników.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT