Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Aby móc przejść na świadczenie, nauczyciel musi zainicjować rozwiązanie stosunku pracy lub nauczyciel pełnoetatowy może zostać zwolniony z przyczyn organizacyjnych lub z...

PORADA PRAWNA

19 marca 2020 Kadry

Jak wygląda procedura przejścia na świadczenie kompensacyjne? Czy nauczyciel musi przechodzić z całego etatu, czy w momencie ukończenia 55 lat? Czy może dowolnie później? Czy można przejść na to świadczenie w trakcie roku szkolnego? Na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość świadczenia?

Aby móc przejść na świadczenie, nauczyciel musi zainicjować rozwiązanie stosunku pracy lub nauczyciel pełnoetatowy może zostać zwolniony z przyczyn organizacyjnych lub z upływem okresu stanu nieczynnego, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 128). Nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne od osiągnięcia wieku 55 lat w przypadku kobiety do okresu poprzedzającego osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego lu nabycia uprawnień emerytalnych na innej podstawie, ponieważ świadczenie przysługuje do dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień nabycia uprawnień emerytalnych (art. 4 ust. 3 pkt 4 i art. 8 pkt 1 i 2 ww. ustawy). Na świadczenie nie trzeba przechodzić z pełnego etatu, ponieważ wymagane jest posiadanie ogólnego stażu, który wynosi 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach oświatowych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 4 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). Nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne w trakcie roku szkolnego po rozwiązaniu stosunku pracy za porozumieniem stron. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy świadczenie kompensacyjne jest wynikiem podzielenia sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego danej osoby przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT