Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z podstawą programową dla zawodu technik architektury krajobrazu, szkoła przygotowuje ucznia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem...

PORADA PRAWNA

12 grudnia 2014 Prawo oświatowe

Jednym z celów kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu jest prowadzenie ciągnika rolniczego z przyczepą. W związku z tym proszę o informację, czy szkoła musi mieć zarejestrowany ośrodek szkolenia kierowców? Jaka powinna być forma zaliczenia części teoretycznej prowadzonej jako przedmiot w kształceniu teoretycznym i części praktycznej? W jaki sposób udokumentować fakt odbycia przez ucznia części teoretycznej (w formie przedmiotu), aby mógł on uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę i przystąpić do części praktycznej nauki jazdy? Jaki jest termin zaliczenia obu części?

Zgodnie z podstawą programową dla zawodu technik architektury krajobrazu, szkoła przygotowuje ucznia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Egzamin państwowy, wymagany do uzyskania prawa jazdy odpowiedniej kategorii, jest przeprowadzany zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
Przepisy art. 26 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy stanowią, że w przypadku gdy w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie jest przewidziane uzyskanie umiejętności kierowania pojazdami silnikowymi, to szkolenie osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi jest prowadzone przez szkołę w formie zajęć szkolnych dla uczniów (słuchaczy). Prowadzi to do wniosku, że szkoła powinna być zarejestrowana jako ośrodek szkolenia kierowców. Zajęcia związane z ww. szkoleniem powinny być wpisane do szkolnego planu nauczania dla oddziałów, których szkolenie dotyczy. Pamiętać jednak należy, że zgodnie z przepisami art. 29 ust. 2 ww. ustawy, szkoła może prowadzić takie szkolenie po spełnieniu wymagań określonych w art. 28 ust. 2 pkt 1–3, to znaczy:
1) posiada infrastrukturę odpowiednią do zakresu prowadzonego szkolenia:
a) salę wykładową,
b) pomieszczenie biurowe,
c) plac manewrowy oraz
d) pojazd przeznaczony do nauki jazdy;
2) zatrudnia w ośrodku szkolenia kierowców co najmniej jednego instruktora posiadającego uprawnienia oraz udokumentowaną 3-letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców pozwalającą na prowadzenie szkolenia w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii prawa jazdy określonej we wniosku, lub sam jest instruktorem spełniającym te wymagania;
3) posiada w ośrodku szkolenia kierowców zbiory przepisów ruchu drogowego oraz pomoce dydaktyczne właściwe ze względu na rodzaj prowadzonego szkolenia.
Nie trzeba chyba dodawać, że chęć zostania ośrodkiem szkolenia kierowców trzeba zgłosić do odpowiedniego Starostwa i uzyskać wpis do ewidencji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Profil Kandydata na Kierowcę określany jest przed rozpoczęciem szkolenia teoretycznego i praktycznego, po złożeniu koniecznych dokumentów. W sytuacji, gdy szkoła jest ośrodkiem szkolenia kierowców, ocenianie postępów uczniów w nauce, jak i uaktualnianie Profilu Kandydata na Kierowcę nie powoduje żadnych dodatkowych problemów. Oceniania postępów w wiedzy i umiejętnościach uczniów należy dokonywać zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Po zakończeniu szkolenia szkoła, jako ośrodek szkolenia kierowców, powinna wydać uczniom zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, aby mogli oni na tej podstawie przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy.
Ze względów praktycznych omawiane szkolenie najlepiej przeprowadzić w klasie III technikum, gdy uczniowie w momencie egzaminu na prawo jazdy są już pełnoletni.


Podstawa prawna:
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach (Dz. U. z 2012 r., poz. 184)
• Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. Nr 30, poz. 151)
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT