Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Klasa ósma przygotowała przedstawienie i chce je wystawić dla uczniów szkoły sprzedając bilety wstępu, z których cały dochód będzie przeznaczony na rehabilitację niepełnosprawnego kolegi z klasy. Przedstawienie miałoby odbyć się w czasie wybranych lekcji, bilety rozprowadzaliby wychowawcy klas. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na sprzedaż biletów i wystawienie spektaklu podczas lekcji? Czy są potrzebne jakieś specjalne pozwolenia, zgody, dokumenty?
W sytuacji, gdy szkoła ma zamiar prowadzić zbiórkę pieniędzy na podstawie pozwolenia dyrektora wyłącznie wśród uczniów i zysk będzie przeznaczony na działalność charytatywną, wówczas na terenie szkoły nie będzie prowadzona zbiórka publiczna i nie będzie obowiązkowe stosowanie wymogów formalnych dotyczących takiej zbiórki (art. 2 pkt 4 ustawy z 14.03.2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, Dz. U. z 2020 r., poz. 1672). Gdyby zbiórka pieniędzy miała objąć także inne osoby, zwłaszcza pracowników szkoły, konieczne byłoby m.in. powołanie komitetu społecznego aktem założycielskim, dokonanie zgłoszenia na portalu zbiórek publicznych, sporządzenie i doręczenie sprawozdania ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej w celu zamieszczenia na portalu zbiórek publicznych (art. 3 pkt 3, art. 4, art. 5, art. 16 ww. ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na wycieczkę szkolną nauczyciel może zabrać ucznia innej szkoły (za zgodą jego rodziców)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem od dwóch lat dyrektorem przedszkola. Czy w okresach przedświątecznych (kiedy w przedszkolu jest niewielka liczba dzieci) można wysłać nauczycielki na urlop? Obecność w tym czasie wszystkich nauczycielek nie jest konieczna, ponieważ liczba dzieci przebywających w tym czasie w przedszkolu jest niewielka (nie przekracza 30 wychowanków na sześć grup).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasza szkoła od 2000 r. ma swojego patrona i nosi jego imię. Obecnie przygotowujemy się do nadania sztandaru. O jakich procedurach należy pamiętać, czy jest konieczna uchwała, jeśli tak to proszę o wzór?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę na forum rady pedagogicznej udzielić nauczycielowi upomnienia ustnego, a w razie potrzeby i pisemnego za: podważanie kompetencji innych nauczycieli, nastawianie rodziców przeciwko szkole lub innym nauczycielom, nie wypełnianie swoich obowiązków (jako nauczyciel biblioteki, świetlicy, zajęć rewalidacji). Rozmowy indywidualne były już przeprowadzane w zeszłym roku szkolnym. Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS w szkole jest zapis mówiący, że do Komisji powołuje się 3 przedstawicieli z nauczycieli, po 1 przedstawicielu administracji i obsługi oraz przedstawiciele związków zawodowych funkcjonujących w szkole. W grudniu kończy się 4 letnia kadencja i w okresie kadencji komisja poszerzyła się z 2 związkowców do 6 (każdy związek jest oddzielny z siedzibą po całej Polsce - czyli odrębne związki). Komisja liczy obecnie 11 osób, choć czynnych tj. działających tak naprawdę 7.Czy w komisji oprócz związkowców ponadto powinni być dalej przedstawiciele nauczycieli, administracji, obsługi? Dodam, że związkowcy to nauczyciele, a uważam, że obecna komisja jest za duża. Dodatkowo informuję, że w szkole pracuje razem z obsługą i administracją 123 osób.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe