Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam nauczyciela, który domaga się wypłacenia za godziny ponadwymiarowe za r. szk. 2013/2014. Średnia jego godzin - 18,37, a etat łączony - 19 godz. Z organem prowadzącym ustaliłam, że nie będę mu wręczała ograniczenia, bo na pewno uzupełni to godzinami zastępczymi. Jest to nauczyciel, który bardzo często przebywa na długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Od IX do IV pracował 21 godzin tygodniowo. Po odejściu klas maturalnych pozostało mu tylko 11 godz. Na zwolnieniu lekarskim przebywał cały maj i czerwiec (miał płacone za cały etat) oraz 2 tygodnie w XI, 2 tygodnie w styczniu, 1 tydzień w lutym, 3 tygodnie w marcu. Z moich obliczeń wynika, że do etatu zabrakło mu jeszcze 6 godzin, za które i tak miał zapłacone. Jak mam postąpić (i tak napisał już skargę na mnie do Kuratorium)?
Zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczycielowi, który prowadzi zajęcia w różnym wymiarze w trakcie roku szkolnego należy tak ustalić plan zajęć, aby ogólna liczba godzin w roku szkolnym zgadzala się z obowiązującym go tygodniowym wymiarem godzin. Wynika to z art. 42 ust. 5b KN. Dodatkowo przepis ten zastrzega, że praca wykonywana w taki sposob nie jest pracą w godzinach ponadwymiarowych.
Ten sam artykuł w ust. 7 upoważnia organ prowadzący szkołę do określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiazkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla ktorych ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego. To w tym dokumencie należy szukać rozwiązania Państwa problemu. Skoro organ prowadzący uchwala powyższe zasady, to z jego przepisami musi byc zgodne Państwa wyliczenie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi w arkuszu organizacyjnym szkoły przydzielono następujące obowiązki: biblioteka - 30 godz. z pensum 30 oraz 10 godz. WDŻ z pensum 18 godz., czyli uśrednione pensum 26 i 14 godz. ponadwymiarowych. 30 godz. biblioteki nauczyciel realizuje przez 5 dni w tygodniu po 6 godz. natomiast godz. WDŻ nie są zaplanowane w liczbie 10 godz. w tygodniu, tylko realizowane w liczbie np. 3 lub 5 godz. w tygodniu. Czy w takiej sytuacji należy do wypłaty tych wypracowanych np. 5 godzin ponadwymiarowych stosować pensum 26 (z arkusza organizacyjnego), czy też w każdym tygodniu obliczać inne pensum, np. 30/30 biblioteki plus 5 godz. WDŻ z pensum 18, co daje uśrednione pensum 27 i 8 godzin ponadwymiarowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który bierze udział w szkoleniu w czasie ferii ma prawo do zwrotu kosztów dojazdu i/lub wybrania dnia wolnego za takie szkolenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczycielowi realizującemu nauczanie indywidualne ucznia w domu w miejscowości, w której znajduje się szkoła, przysługuje delegacja? (nauczyciel dojeżdża do ucznia samochodem) 2. Czy w związku z tym nauczaniem należy zmienić nauczycielowi warunki umowy o pracę?
- Witam. Moje pytanie dotyczy możliwości przedłużenia aneksem z datą sierpniową umowy z nauczycielem zatrudnionym do 31 sierpnia 2011, który obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim.Nauczycielka chce przerwać po 14 tygodniach urlopu , tj.9.09.2011 .
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą zatrudnionego nauczyciela na umowę o pracę, który jest oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa ZNP.
Nauczyciel ten pobiera u nas wynagrodzenie, z tytułu umowy o pracę i z chwilą rozpoczęcia strajku nie wiemy czy należy dokonać potrąceń z jego wynagrodzenia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe