Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W związku z tym, że dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nauczyciela wspomagającego zatrudnia się z uwzględnieniem realizacji zaleceń z orzeczenia...

PORADA PRAWNA

19 listopada 2019 Prawo oświatowe

Mam pytanie odnośnie nauczyciela współorganizującego kształcenie. Uczeń posiada orzeczenie o niedosłuchu (z klucza nie otrzyma nauczyciela wspomagającego- brak sprzężenia lub autyzmu). Na etapie diagnozy nie wskazano potrzeby zatrudnienia dodatkowego nauczyciela w celu współorganizowania kształcenia ucznia z niedosłuchem. Szkoła po około roku widzi taką potrzebę. Zwróciła się do poradni o modyfikację orzeczenia oraz wpisanie nauczyciela wspomagającego, aby dyrektor szkoły mógł o niego zawnioskować do organu prowadzącego. Czy konieczne jest uchylanie orzeczenia, czy dyrektor po uprzednim dokonaniu przez specjalistów wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia może sam zawnioskować o nauczyciela wspomagającego? Czy trzeba ująć taki zapis w orzeczeniu? Jak to prawnie wygląda? Dzieciom z niedosłuchem nauczyciel wspomagający nie przysługuje z klucza, jedynie za zgodą OP.

W związku z tym, że dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nauczyciela wspomagającego zatrudnia się z uwzględnieniem realizacji zaleceń z orzeczenia za zgodą organu prowadzącego, wydaną na podstawie § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1578), w braku szczegółowych regulacji dotyczących trybu wydawania takiej zgody należałoby ustalić z tym organem, czy wyrazi zgodę na podstawie tylko wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia. Być może poradnia nie zamieściła w dotychczasowym orzeczeniu takiego zalecenia z uwagi na brak obowiązku zatrudnienia nauczyciela wspomagającego na podstawie ww. rozporządzenia. Gdyby natomiast organ prowadzący uzależniał wydanie zgody od wyraźnego wskazania w treści orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego na pracę z nauczycielem wspomagającym, rodzic ucznia powinien najpierw ponownie wystąpić z wnioskiem o wydanie nowej opinii, powołując się na nowe okoliczności dotyczące stanu zdrowia lub rozwoju ucznia, poparte treścią wielospecjalistycznej oceny i wynikającą z nich potrzebę zmiany zaleceń (§ 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, Dz.U. z 2017 r., poz. 1743). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT