Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy...

PORADA PRAWNA

31 stycznia 2023 Kadry

Nauczyciel dyplomowany od 1 stycznia 2022 r. do 01 marca 2022 r. przebywał na L4, następnie od 2 marca 2022 r. do 24 lutego 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. W związku z powyższym za rok 2022 przysługuje mu 56 dni kalendarzowych urlopu uzupełniającego? Co z rokiem 2023? Nauczyciel nie wykorzystał urlopu w okresie ferii (14 dni), ale jeżeli nic się wydarzy, ma całe wakacje letnie (ponad 60 dni kalendarzowych) do wykorzystania. Czy za rok 2023 należy mu się urlop uzupełniający? Rozumiem także, że dopóki nie rozpocznie świadczenia pracy (czyli nie skończy urlopu uzupełniającego) na badania lekarskie kontrolne i okresowe (bo ich ważność wygasła w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego) mogę go wysłać po urlopie? Czy lepiej zgłosić go przed rozpoczęciem urlopu na badania?

Zgodnie z art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

W ramach ustalonego wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Na podstawie art. 66 cytowanej ustawy – Karta Nauczyciela w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Wymieniony w pytaniu nauczyciel nie mógł wykorzystać urlopu wypoczynkowego w roku 2022 z powodu jednej z przyczyn wymienionych w art. 66 cytowanej ustawy zatem po powrocie do pracy w 2023 r. przysługuje mu urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni (uwaga, nie 56 dni roboczych ale 8 tygodni, jak mówi ustawa – Karta Nauczyciela). To znaczy, że nauczyciel będzie urlop realizował tygodniami a nie dniami.

Natomiast, czy powstanie potrzeba udzielenia urlopu uzupełniającego za rok 2023 będzie wiadomo po 31 sierpnia 2023 r. bowiem wówczas będzie można wyliczyć z jakiego wymiaru urlopu skorzystał nauczyciel (nie wykorzystanie urlopu za ferie zimowe 2023 r. nie przesądza o powstaniu urlopu uzupełniającego).

Na badania lekarskie należy wysłać nauczyciela najpóźniej pierwszego dnia po powrocie z nieobecności (występują tu dwa stanowiska prawne: 1. Badanie przed przejściem na urlop. 2. Badanie po powrocie z nieobecności).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT