Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Wprawdzie u każdego pracodawcy pracownik nabywa odrębne prawo do tzw. urlopu okolicznościowego z powodu zgonu jednej z osób wymienionych w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy...

PORADA PRAWNA

09 stycznia 2020 Kadry

Nauczyciel jest zatrudniony w trzech placówkach i należy mu się 2 dni urlopu okolicznościowego (śmierć rodzica). Czy musi ten urlop wziąć we wszystkich placówkach w tych samych dniach czy może w różnych dniach? W jakim terminie należy wybrać urlop okolicznościowy? Czy 1 miesiąc po pogrzebie można jeszcze udzielić tego urlopu?

Wprawdzie u każdego pracodawcy pracownik nabywa odrębne prawo do tzw. urlopu okolicznościowego z powodu zgonu jednej z osób wymienionych w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U.2014.1632), natomiast nie jest to urlop wypoczynkowy, a zwolnienie z pracy udzielone w celu załatwienia spraw dotyczących zgonu i pogrzebu. Co do zasady powinno ono zostać udzielone w tym samym terminie u wszystkich pracodawców, z wyjątkiem sytuacji, gdy przez część lub całość dnia pracownik ma u jednego z pracodawców wolne zgodnie z harmonogramem czasu pracy i w tym wolnym czasie załatwia formalności związane ze zgonem lub uczestniczy w pogrzebie. Jeśli pracownik wnioskuje o dzień wolny miesiąc po pogrzebie, musiałby wykazać, że w związku ze zgonem lub pogrzebem osoby bliskiej ma do załatwienia jakieś konkretne formalności z tym związane; w przeciwnym razie należy odmówić udzielenia dnia wolnego. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2020 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT