Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel matematyki w maju przyjął ograniczenie zatrudnienia do 17/18. Obecnie nauczyciel znalazł sobie pracę w innej placówce na 1/2 etatu. Ów nauczyciel chciałby aby teraz (sierpień) ograniczyć mu wymiar zatrudnienia do 10/18, wówczas mógłby spokojnie pogodzić pracę w obu szkołach. Nadmienię, że takie rozwiązanie jest też korzystne dla dyrektora ponieważ godziny dostałby drugi matematyk zatrudniony w szkole. Czy wręczenie ograniczenia jest możliwe w sierpniu? Czy takie ograniczenie w sierpniu można dostarczyć również nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim?
Zasadniczo, propozycja ograniczenia etatu, z uwagi na konsekwencje braku zgody nauczyciela, może nastąpić w maju lub w lipcu (ewentualny 3-miesięczny okres wypowiedzenia stosunku pracy lub skrócony 1-miesięczny).
W opisanym przypadku można zaryzykować ogranicznie etatu w sierpniu, ponieważ nauczyciel wyraża na to zgodę. W przeciwnym razie dyrektor nie byłby w stanie zastosować przepisów art. 20 KN, do których odsyła art. 22 ust. 2 przy braku zgody.
Należy pamiętać, że ograniczenie nie może nastąpić w drodze porozumienia stron, a jedynie tak jak w maju - ograniczenie etatu przez pracodawcę za zgodą pracownika. Jest to jedyny sposób na zmniejszenie wymiaru godzin nauczycielowi mianowanemu.
Najkorzystniejsze dla nauczyciela byłoby ograniczenie etatu do 9/18 i jednoczesne nałożenie przez organ prowadzący obowiązku uzupełniania wymiaru zajęć w tej szkole, w której nauczyciel otrzyma 1/2 etatu.
Fakt przebywania nauczyciela na zwolnieniu lekarskim nie ma znaczenia. Pismo można wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka miała umowę na 13/26 czyli 1/2 etatu na czas nieokreślony jako nauczyciel świetlicy, od 16 lutego 2015 roku przeszła na zastępstwo za nauczycielkę na 22/22, czyli cały etat do 30 czerwca. Jak ma wyglądać umowa o pracę lub aneks do umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na stanowisko nauczyciela przedszkola można zatrudnić osobę z wykształceniem wyższym Pedagogika II st., specjalność: pedagogika opiekuńczo - resocjalizacyjna lub studia wyższe na kierunku pedagogika opiekuńczo - wychowawcza.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może odmówić przyjęcia wychowawstwa?
- Nauczycielka jest zatrudniona na czas określony od 01.09.2020 r. do 31.08.2021 r. Od 10.05.2021 r. do 31.08.2021 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Czy należy jej wypłacić ekwiwalent za urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły. Pracownica jest zatrudniona w okresach: 01.09.2008 r. - 31.08.2009 na czas określony ; 01.09.2009 - 31.08.2010 na czas określony; 01-09.2010 na czas nieokreślony. Wszystkie umowy są zawarte w pełnym wymiarze czasu pracy. Przebywała na urlopie macierzyńskim 1 rok i na zwolnieniu przed urodzeniem dziecka 5 miesięcy. Czy może ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia? Czy może wykorzystać urlop w wymiarze 1 roku rozpoczynając go np. z dniem 1 marca. Przepisy stanowią, że zwolnienia i urlopy inne niż wypoczynkowy trwające w sumie ponad 6 miesięcy należy odjąć od czasu pracy - ile w tym przypadku muszę odjąć? (czy będzie to 11 miesięcy). Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe